Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

SKYWAY 09. Sztuka wpatrzona w niebo

Magdalena Janowska
fot. Lech Kamiński
Jutro rusza festiwal "Skyway 09". Dzięki artystom z całej Europy zobaczymy toruńskie zabytki w zupełnie nowym świetle. I to dosłownie!

Toruń przyłącza się do sieci kilkudziesięciu europejskich miast organizujących festiwale światła. "Skyway 09" będzie pierwszym tego typu wydarzeniem nie tylko w grodzie Kopernika, ale też w całej północnej Polsce.

Kosmiczny tydzień

Tematem przewodnim festiwalu będzie kosmos. - Szukamy pomostu między "astronomiczną" przeszłością Torunia, z Kopernikiem na czele, a nauką i sztuką - mówi Olga Marcinkiewicz, dyrektor biura Toruń 2016, które organizuje festiwal. - Wybór wątku dominującego w całej imprezie, związany jest również z trwającym Międzynarodowym Rokiem Astronomii.

Zdaniem Olgi Marcinkiewicz "Skyway 09" wypełni poważną lukę w toruńskim życiu kulturalnym. Mowa o braku projektów międzynarodowych i interdyscyplinarnych, które pozwolą wypowiedzieć się zarówno ludziom sztuki, jak i nauki, ale też zainteresują szerokie grono odbiorców. - W naszych staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury musimy udowodnić, że Toruń jest miastem, w którym wielu mieszkańców uczestniczy w życiu kulturalnym - dodaje Olga Marcinkiewicz.

"Skyway 09" ma być do tego okazją. Oprócz świetlnych instalacji, które na sześć dni zagoszczą w gotyckich murach Starówki, festiwal przewiduje również artystyczne happeningi (oczywiście o tematyce kosmicznej). Przykład? Portugalska grupa Moove przez trzy dni festiwalu (środa, czwartek, piątek, godz. 20.30), będzie próbowała zainfekować torunian "świetlnym wirusem". Z aktywnym udziałem widzów odbędzie się również projekt "Dryfujące gwiazdy", który można zobaczyć przez 6 kolejnych dni festiwalu na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego. Początek o 20.30.

Intencją organizatorów jest również odświeżenie toruńskiej Starówki. W jaki sposób? Na murach miasta pojawiać się będzie świetlne graffiti, a panorama Torunia zalśni na... fioletowo. Z tego powodu na kilkadziesiąt minut zgasną latarnie przy Bulwarze Filadelfijskim.

Takich niespodzianek będzie więcej. Mieszkańcy muszą się przygotować na to, że kilka razy w centrum Torunia zapanuje zupełny mrok. Wszystko po to, by artyści światła mogli osiągnąć pełen efekt swoich prezentacji.

Organizatorzy wierzą, że na kilka dni wszystkich połączy niebo. - Często zapominamy o tym, co nas otacza - mówi Mario Caeiro, dyrektor artystyczny festiwalu. - Chcemy, by Toruń na chwilę zatrzymał się, spojrzał w niebo i zachwycił się pięknem światła, które wyreżyserują europejscy artyści.

Nie tylko światło

Festiwalowi będą towarzyszyły dyskusje, których przedmiotem będzie oczywiście niebo. Wśród zaproszonych gości znajdą się m.in.: Arthur I. Miller, historyk nauki; Bernard Carr, profesor matematyki i astronomii; Robert Priddey, kosmolog obserwacyjny oraz artyści - Alice Williamson i Simeon Nelson.
Nie zabraknie również koncertów, a na fasadzie Teatru Baj Pomorski wyświetlony zostanie specjalny pokaz multimedialny w ramach obchodów Roku Astronomii w Toruniu. W programie także pokazy filmowe i wycieczki.

Szczegółowy program na stronie www.skyway09.eu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska