"Śląskie bajery" przyjeżdżają na koronowski festiwal od wielu lat. Zdobywały już nagrody. Ale w tym roku Ślązacy wzięli wszystkie najważniejsze.
Pojechały do Ornontowic
Bo zarówno pierwszą nagrodę, jak i nagrodę publiczności, oraz specjalną - za humor i dowcip, a także specjalną - dla najlepszego instrumentalisty - otrzymał ją po raz drugi Henryk Spyra, i specjalną - dla najstarszego uczestnika festiwalu - był nim Jerzy Twardenga (oczywiście z kapeli "Śląskie bajery". Tak więc sporo nagród pojechało do Ornontowic.
Nagrodą główną dla tego zespołu jest sesja nagraniowa w rozgłośni Polskiego Radia PiK w Bydgoszczy, ponadto złota korona, która zdobi herb Koronowa, oraz 2,5 tys. zł ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Bydgoszczy i burmistrza Koronowa.
Jak ze Lwowa
Równie oklaskiwana była znana już z festiwali w Koronowie Lwowska Kapela "Taj joj" z Przemyśla. Humor lwowski jak zawsze wywoływał salwy śmiechu na widowni. Nagrodą dla tego zespołu była srebrna korona i 1500 zł.
Trzecią nagrodę jury przyznało kapeli podwórkowej "Paka" z Grajewa, która też znana jest koronowskiej publiczności, bo była już tu na festiwalu w minionym roku.
Wyróżnieni
Były też wyróżnienia. Przyznano je kapeli "To i owo" z Myszkowa, Przasnyckiej Kapeli Podwórkowej oraz Krasnosielskiej Kapeli Podwórkowej. Rozlosowano też nagrodę wśród publiczności biorącej udział w wyborze nagrody publiczności. Czajnik bezprzewodowy otrzymała pani Dorota Kucharska.
Ogromną furorę na festiwalu zrobił występujący w charakterze gwiazdy festiwalu zespół "LOmbelico del Mondo", czyli "Pępek świata" oraz grupa "Tequila".
"Rodem" z Wiskitna
"Pępek świata" to zespół z Kampinosu, Sochaczewa i Błonia, wykonujący muzykę latynoamerykańską. Publiczność nie puszczała zespołu ze sceny przez 1,5 godziny. A "Tequila" to grupa taneczna z Tarnowskich Gór, Bartoszyc i Sosnowca. Poznali się w... świetlicy wiejskiej w Wiskitnie, gmina Koronowo. Zawiązali grupę i na festiwalu rytmu i ognia w Gdańsku jako grupa z Wiskitna zdobyli pierwszą nagrodę. Gratulujemy!