MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zespół Pieśni i Tańca "Krajna" z Nakła rusza na podbój Hiszpanii

Maja Stankiewicz
Maja Stankiewicz
Zespół Pieśni i Tańca „Krajna” to jedna z wizytówek Nakła. W słonecznej Hiszpanii kapela, tancerze i grupa śpiewacza promować będą zarówno polski folklor jak i gród nad Notecią
Zespół Pieśni i Tańca „Krajna” to jedna z wizytówek Nakła. W słonecznej Hiszpanii kapela, tancerze i grupa śpiewacza promować będą zarówno polski folklor jak i gród nad Notecią Maja Stankiewicz
Zespół "Krajna" z Nakła szykuje się do kolejnej, zagranicznej podróży. W czerwcu kapela, tancerze i śpiewacy wyruszą na tournée do Hiszpanii, gdzie wezmą udział w międzynarodowym festiwalu.

To już tradycja, że Zespół Pieśni i Tańca "Krajna" z Nakła wyrusza w sezonie letnim na zagraniczne występy. W minionych latach oklaskiwano ich m. in. na Węgrzech, Łotwie, Czarnogórze, Słowenii. Polski folklor "Krajna" sławiła też w Bułgarii, Chorwacji i Grecji. Rok temu zespół zaproszono do Włoch, gdzie dał popis na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym "Under the Tuscan Sky". Ten sezon dla "Krajny" także zapowiada się ciekawie.

Słoneczna Hiszpania czeka

- Pod koniec czerwca jedziemy na festiwal folklorystyczny do Hiszpanii. Chcemy tam promować naszą małą ojczyznę – Nakło i powiat nakielski. Po występach będzie trochę czasu wolnego. Dobra okazja, by coś zobaczyć, pozwiedzać i trochę odpocząć. Do Polski wracamy 6 lipca – informuje nas Andrzej Andrzejewski, jeden z długoletnich tancerzy zespołu.

Przyznaje, że jest to wspaniała nagroda po całym roku ćwiczeń i szlifowania układów. Zachęta do dalszej pracy. Na wyjazd udało się zdobyć dofinansowanie ze Starostwa Powiatowego w Nakle w ramach projektu: „Kultura regionu przekracza granice”.

- Do Hiszpanii pojedzie 56 osób, nie tylko tancerze, także kapela i grupa śpiewacza – dodaje Andrzej Andrzejewski.

A to oznacza, że nie wszyscy członkowie zespołu załapią się na wyjazd. Bo "Krajna" liczy obecnie około 70 osób. Czasy, gdy bezskutecznie szukano chętnych, ogłaszając co rusz nabór, dawno minęły. Teraz młodzież garnie się do zespołu.

Nie tylko "Suita krajeńska"

Za granicą "Krajna" prezentuje często nie tylko "Suitę krajeńską", także folklor innych zakątków Polski, zwłaszcza folklor kaszubski i łowicki. Dlaczego? Bo stroje z tych akurat regionów, w przeciwieństwie do krajeńskich, są bogato zdobione i szczególnie okazałe. Podobają się międzynarodowej publiczności. Nic dziwnego, że „Suita kaszubska” znalazła się także w programie tegorocznego tournee do Hiszpanii.

To Cię może również zainteresować

- Kaszuby zajmują szczególne miejsce nie tylko w naszym repertuarze, ale przede wszystkim w naszych sercach. Jest to jeden z naszych ukochanych regionów. Tym bardziej ogromnie się cieszymy, że w ostatnim czasie pod okiem Wojciecha Chylewskiego rozbudowaliśmy nasz układ kaszubski o wspaniałą choreografię - podkreślają na Fecebooku członkowie grupy.

Zespół Pieśni i Tańca "Krajna" działa przy Nakielskim Ośrodku Kultury już blisko pół wieku. Założył go 47 lat temu Zygmunt Kornaszewski, obecny patron NOK, osoba zasłużona dla kultury Nakła. Jego córka Elżbieta przez wiele lat pełniła rolę choreografa i kierownika artystycznego "Krajny". Dziś związana jest z grodem nad Brdą i od lat prowadzi z sukcesami Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Bydgoska”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska