Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śliwice mają 750 lat. Piękny jubileusz

(jw)
Prelegent Wiesław Trzeciakowski opowiedział o zagładzie inteligencji w czasie II wojny światowej.
Prelegent Wiesław Trzeciakowski opowiedział o zagładzie inteligencji w czasie II wojny światowej. nadesłane
Święto wsi i parafii przyciągnęło wielu wspaniałych prelegentów i gości na sesje naukową. Mają bogatą historię, było o czym dyskutować.

Na sesji naukowej poświęconej obchodom 750-lecia parafii i miejscowości Śliwice oraz historii regionu mieszkańcy gminy i goście wypełnili wszystkie miejsca w sali widowiskowej ośrodka kultury.

Adam Węsierski przybliżyli zebranym genezę powołania parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Śliwicach oraz początki osadnictwa na tzw. polanie śliwickiej.

Duże zainteresowanie zebranych wzbudził także wykład dotyczący symboliki nagrobków śliwickiego cmentarza dr. Marka Kołyszki. Dr Krzysztof Halicki przedstawił historię Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Natomiast o likwidacji polskiej inteligencji w okresie II wojny światowej mówił Wiesław Trzeciakowski, autor wielu książek oraz laureat nagrody marszałka za książkę "Śmierć w Bydgoszczy 1939-45".

Głos w dyskusji zabrał również ks. prałat Andrzej Koss, proboszcz parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Śliwicach oraz Zygfryd Łobocki, znany z zamiłowania do historii Śliwic i Borów, autor herbu gminy Śliwice i posiadacz wielu ciekawych pamiątek. - Pan Zygfryd poruszył kwestie początków osadnictwa, genezy nazwy Śliwice oraz przedstawił rodzinną historię związaną z śliwicką grotą - opowiadają w ośrodku kultury.

Wszyscy zgodnie podkreślali, że warto znać historię swoich najbliższych okolic, warto dbać, by wiedza historyczna przekazywana była następnym pokoleniom.

Warto upamiętniać rocznice, ponieważ jest to doskonała okazja do pielęgnowania pamięci o tym, co było, podkreślano na spotkaniu. Mówiono, żę narody tracąc pamięć, tracą życie. Urokliwa miejscowość Śliwice jest siedzibą gminy. Wzmiankowano o niej w połowie XV wieku jako Sleybitcz. Od czasów Batorego występowała w źródłach jako Śliwicze.

W 1942 r. okupanci niemieccy dokonali zmiany nazwy miejscowości na Schliewitz. Neogotycki kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej z 1830 r. to najstarszy i najbardziej znany zabytek w okolicy. W 1902 r. został rozbudowany przez długoletniego proboszcza śliwickiego ks. Stanisława Sychowskiego. Z jego inicjatywy w roku 1908 przy kościele wzniesiono wierną replikę groty objawień z Lourdes. W wyposażeniu kościoła znajduje się barokowy, dwukondygnacyjny ołtarz główny z drugiej połowy XVII wieku z obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem, neogotyckie konfesjonały, ławy, ambona i chrzcielnica z połowy XIX wieku.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska