Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słodko nie było, ale rynek cukru łapie lekki oddech

Lucyna Talaśka-Klich
Ostatnia kampania cukrownicza w kruszwickiej cukrowni była udana
Ostatnia kampania cukrownicza w kruszwickiej cukrowni była udana Lucyna Talaśka-Klich
Ceny cukru stopniowo rosną, a plantatorzy buraków odstawiający surowiec do Krajowej Spółki Cukrowej mogą się cieszyć, że utrzymano stawki z poprzedniego sezonu.

Ceny cukru nawet w dyskontach spożywczych przekroczyły 2 zł. W ciągu ostatnich kilku miesięcy wzrosły niektórych sklepach średnio o ok. 50 gr/kg.

- I m.in. dzięki temu udało się utrzymać stawkę za buraki z poprzedniego sezonu, więc plantatorzy współpracujący z Krajową Spółką Cukrową dostaną więcej niż ci, którzy sprzedają buraki innym koncernom - twierdzi Aleksander Decowski, dyrektor biura Związku Plantatorów Buraka Cukrowego w Bydgoszczy.

Kampania trudna, ale udana

Niedawno w KSC zakończyła się kampania cukrownicza 2018/2019. - Rekordowa produkcja cukru w całej spółce wyniosła ponad 910 tysięcy ton! - mówi Lech Sobecki, dyr. Cukrowni Kruszwica, która wyprodukowała 194 tys. ton cukru. Dodał, że to była trudna kampania. Najwięcej problemów przysporzyła susza, która wpłynęła także na zawartość zanieczyszczeń (chodzi głównie o chwasty), ale i z tym cukrownicy sobie poradzili.

Decowski przypomina, że to ostatni rok porozumienia branżowego. - Jesienią rozpoczniemy kolejne negocjacje - dodaje dyrektor biura ZPBC. - Wiele będzie zależało od sytuacji na rynku cukru, cen.

Jakub Olipra, ekonomista z Credit Agricole: - W Europie rzeczywiście ceny lokalnie rosną, czemu sprzyja mniejsza produkcja cukru ze względu na ubiegłoroczną suszę, która obniżyła zbiory buraków cukrowych. Na rynku globalnym utrzymuje się jednak nadpodaż tego surowca. Co więcej, negatywne dla cen cukru są utrzymujące się niskie ceny ropy naftowej, które oddziałują w kierunku mniejszego wykorzystania trzciny cukrowej do produkcji biopaliw. Uwzględniając sytuację na globalnym rynku cukru uważam, że przestrzeń do dalszego wzrostu cen jest ograniczona.

Ważna jest kontraktacja

W lutym rozpoczyna się proces kontraktacji buraków. - Proszę plantatorów, by zadbali o kontraktację - apeluje Aleksander Decowski. - Tym bardziej, że to ostatni rok porozumienia branżowego!

Warunki kontraktacji i treść umowy kontraktacyjnej na 2019 rok uzgodnione zostały jeszcze w grudniu minionego roku, po negocjacjach z Radą Związków Plantatorów Buraka Cukrowego działającą przy KSC. Cena podstawowa za buraki kontraktowane utrzymana została na poziomie 26,29 euro za tonę buraków o polaryzacji 16 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska