Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słuszne działania w obronie klimatu

Rozmawiał Roman Laudański
Maciej Muskat.
Maciej Muskat. Archiwum GP
- Bez naszych akcji wiele osób nie dowiedziałoby się, że 90 proc. Polaków chce, żeby nasza polityka energetyczna opierała się na źródłach odnawialnych. Niewielu wskazuje na węgiel czy energię atomową - mówi Maciej Muskat, dyrektor Greenpeace Polska.

- Trzeba było tak spektakularnych akcji na Ministerstwie Gospodarki i Pałacu Kultury, żeby walczyć o klimat?
- Bez tych akcji wiele osób nie dowiedziałoby się, że 90 proc. Polaków chce, żeby nasza polityka energetyczna opierała się na źródłach odnawialnych. Niewielu wskazuje na węgiel czy energię atomową.

- Szczyt Klimatyczny w Warszawie coś zmieni?
- Czasem trzeba powiedzieć: dość i pokazać rządom, że tak dalej być nie może. Mówienie, że rządy się starają, ale im nie wychodzi - nie rozwiązuje problemów związanych ze zmianami klimatu i kosztami, które muszą ponosić kraje rozwijające się.

- Tajfun na Filipinach pokazał skutki zmiany klimatu?
- Część naukowców uważa, iż częstotliwość huraganów wiąże się ze wzrostem temperatury i zmianami klimatu. Coraz więcej danych to potwierdza. Nie wskażemy związków między danymi tajfunami, huraganami a zanieczyszczeniami produkowanymi przez konkretne kraje. Wiemy, że wzrost temperatury powoduje także powodzie i susze. I jest ich coraz więcej.

- Polska stoi węglem kamiennym i brunatnym. Dlaczego mamy rezygnować z tego, co dała nam natura?
- Spalanie paliw kopalnych - węgla prowadzi do zmian klimatu, które stawiają pod znakiem zapytania możliwość przetrwania pokolenia naszych dzieci i wnuków. Emisje, trafiające do atmosfery, niosą substancje toksyczne powodujące przedwczesną śmierć. W skali Polski to 5,4 tys. przedwczesnych zgonów z powodu spalania węgla. To więcej niż rocznie ginie na drogach!

- Bogate kraje mają w nosie zmiany klimatu.
- Każdy musi wykonać potężny wysiłek związany z przejściem z gospodarki opartej na węglu do nowoczesnej energii odnawialnej. Chiny - w odróżnieniu od Polski, zamierzają zastopować produkcję energii z węgla. Trzy największe regiony chińskie już o tym zadecydowały. Emisje tych trzech regionów są równe emisjom całej Unii Europejskiej.

- Wasza akcja na Morzu Barentsa skończyła się uwięzieniem działaczy przez Rosjan.
- Czasem wyroki kończą się grzywnami, które płacimy. Innym razem - warunkowym zwolnieniem i aktywista nie bierze udziału w akcjach przez rok czy dwa. Po akcji na Ministerstwie Gospodarki, jedna z sędzin, już po zakończeniu sprawy powiedziała, że nasze działania w obronie klimatu są słuszne.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska