Wodospad Niagara, minaret Qutub Minar w Nowym Delhi, budynek Kongresu w Limie, Most Łańcuchowy w Budapeszcie, wieżowiec Kindgom Tower w Rijadzie, dwa mosty Brankov i Ada, fontanna Slavija oraz pałac Albanija w Belgradzie - to tylko niektóre obiekty podświetlone na biało-czerwono z okazji 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania Solidarności.
Rozświetlone Logo Solidarności można było oglądać także na figurze Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro, na Diabelskim Młynie w Los Angeles, na Małym Rynku w Pradze, na Zamku w Bratysławie, na najwyższym budynku w Dublinie, na pomniku Monas w Dżakarcie, na budynku vis a vis Wyspy Muzeów w Berlinie, oraz na skale pod Zamkiem w Bledzie. W Brukseli znana na całym świecie figurka siusiającego chłopca – tzw. Manneken Pis, została ubrana w strój polskiego stoczniowca.
Akcję przygotowało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poprzez działania polskich placówek dyplomatycznych na świecie. Jak informuje MSZ podświetlono również ponad 40 budynków polskich ambasad, konsulatów i instytutów polskich, logiem 40-lecia Solidarności lub biało-czerwonymi barwami.
Ponadto w różnych mediach na świecie ukazały się artykuły opisujące polski ruch "Solidarność", który doprowadził do upadku komunizmu w Polsce i zapoczątkował jego upadek w Europie.
31 sierpnia w Polsce uroczyście obchodzi się 40. rocznicę powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego “Solidarność”, który doprowadził do upadku komunizmu i zakończenia zimnowojennego podziału świata.
- Ten masowy, obywatelski ruch, w którym Polacy postanowili zamanifestować swoje zdanie i wziąć odpowiedzialność za losy kraju, nie miał sobie równego w Europie - informuje w oświadczeniu Ministerstwo Spraw Zagranicznych. - MSZ aktywnie włączył się w obchody 40-lecia Porozumień Sierpniowych. Na 40. rocznicę powstania NSZZ Solidarność, Ministerstwo zrealizowało szeroko zakrojoną kampanię informacyjną pod hasłem „Nie ma wolności bez Solidarności”. Opowiadając o Solidarności, polska dyplomacja podkreślała, że obalenie komunizmu rozpoczęło się w Polsce i odbyło się drogą pokojową, wskutek dialogu społecznego, bez rozlewu krwi, pomimo brutalności represji w okresie stanu wojennego i późniejszym - głosi oświadczenie MSZ.
