Potomkowie mistrza w Wagańcu
Chyba w każdym podręczniku historii znajdziemy charakterystyczną reprodukcję portretu polskiego króla w stroju koronacyjnym. Autorem obrazu jest Marcello Bacciarelli, nadworny malarz króla, zwanego Stasiem.
Włoski malarz wraz z rodziną osiadł w Polsce na stałe. Cześć jego potomków przez wiele lat mieszkała w nieistniejącym już dworze w Wagańcu. Warto sprawdzić, czy naszemu prowadzącemu uda się znaleźć miejsce, w którym niegdyś znajdował się dwór.
Historia malarza z Włoch to także historia Polski
Marcello Bacciarelli od króla Stasia otrzymał szlachectwo polskie z herbem własnym. Był generalnym dyrektorem pałaców i królewskich zbiorów sztuki. Namalował szereg scen z historii Polski oraz poczet królów polskich do pokoju marmurowego Zamku Królewskiego w Warszawie. Rodzina szybko się spolonizowała. Synowie Bacciarellego brali udział w insurekcji kościuszkowskiej – opowiada Rafał Godziemski.
I oczywiście gotuje. Tym razem…
Antipasti z kabanosami
- 2 kromki pieczywa
- Kabanosiki z karkówki PROSIACZEK, ok. 5 szt.
- Pół cebuli
- Olej do smażenia
- Ząbek czosnku
- Natka pietruszki
- Tymianek CYKORIA
- Gałązka rozmarynu
- Mozzarella
- Łyżeczka masła
- Łyżka majonezu Pomorskiego OCETIX
- Zielone oliwki
- Łyżeczka musztardy francuskiej
- Pomidor
- Świeża kolendra
A co dalej?
Nie każdy wie, że dobra w Wagańcu w XIX wieku kupił wnuk artysty, Józef Bacciarelli, a następnie przekazał je swojemu synowi – Bogusławowi. Jakie były i będą dalsze losy dworu? O tym w najnowszym odcinku „Smaków Kujaw i Pomorza”.
Odcinek powstał we współpracy z