Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smaki trzech dolin w Gądeczu

(ms)
Zofia i Marek Kuligowscy nagrodzeni zostali za kurczaka faszerowanego i wyróżnieni za wino z winogron.
Zofia i Marek Kuligowscy nagrodzeni zostali za kurczaka faszerowanego i wyróżnieni za wino z winogron. Adam Lewandowski
Chcą ocalić od zapomnienia przepisy naszych babć, by nie zjadły nas fast foody. Taki cel przyświeca organizatorom "Święta chleba“, które od 11 lat organizowane jest w gospodarstwie "Olszynki“. Chętnie przyjeżdżają tu bydgoszczanie. `

Gądecz "Świętem chleba“ stoi od 11 lat. Od 7 konkursem na najlepszą potrawę w gminie, od 4 lat "Smakiem trzech dolin“, gdy współorganizatorem została Lokalna Grupa Działania "Trzy Doliny“ z siedzibą w Gądeczu.

Pomysłodawcą imprezy była Urszula Łącka-Mele, szefowa miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich. - Jeżeli nie ocalimy od zapomnienia przepisów naszych babć, to fast foody nas zjedzą - mówi pani Urszula. - Udało się nam przekonać nasze panie, by odgrzebały stare smaki i pokazały te potrawy na naszych świętach. Niektóre zrobiły potem furorę na wojewódzkich konkursach organizowanych przez Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie i samorząd województwa. Przykładem śliwka kozielecka Aureli Toporek z Kusowa, chleb gądecki, czy fasolka kozielecka.
A co nowego było w sobotę na "Święcie chleba“? Oto wyniki IV konkursu "Smak Trzech Dolin“. W kategorii produkty pochodzenia roślinnego I miejsce - Liliana Włodarczyk za młodą marchewkę w panierce, II -Regina Horodecka za zupę krem z selera, III - Gospodarstwo Rolne Dominika i Robert Jura za ogórki biesiadne w przyprawach.

Produkty pochodzenia zwierzęcego: W tej kategorii I miejsce otrzymali Zofia i Marek Kuligowscy za kurczaka faszerowanego, II - Grażyna i Mirosław Januszewscy za wędzonkę z Olszynek, III - Teresa Spionkowska za karkówkę w kiszonej pościeli.

Produkty mieszane: I miejsce - Alicja Ożóg za chłodnik żniwiarza, II-Maria Banach za szarlotkę z cynamonem, III - Małgorzata Wesołowska za sernik twarogowo-śmietanowy. Jury przyznało też wyróżnienia. Otrzymali je: Teresa i Wiesław Schalau za niby klops, Marta Grzybek - za pastę wątróbkową, Lidia Kozak - za bigos tradycyjny, Zofia i Marek Kuligowscy - za wino z winogron.

Jadła i napojów, a także chleba prosto z pieca nie zabrakło. Nie zapomniano też o najmłodszych. Dla nich były gry, zabawy, konkursy.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska