W podbydgoskich gminach nie brakuje pasjonatów, którzy od lat działają na rzecz kultury, podejmują różne inicjatywy, kultywują lokalne tradycje. Siedmioro z nich zostało docenionych przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Na wniosek starosty bydgoskiego Wojciecha Porzycha przyznano im w Warszawie odznaki "Zasłużony dla kultury polskiej".
Na ich wręczenie działaczy kultury zaproszono do urzędu wojewódzkiego w Bydgoszczy, gdzie odbyła się sesja rady powiatu. Przygotowano tort i kwiaty.
A wśród odznaczonych m.in. szefowe domów kultury w Dobrczu i Solcu Kujawskim. Barbara Hipnarowicz nie tylko kieruje placówką w Dobrczu, pod swoją pieczą ma też rozsiane po gminie świetlice wiejskie. Jest organizatorką wielu imprez, ale także twórczynią ludową. Od 13 lat prowadzi w Dobrczu z powodzeniem koło rękodzielnicze dla pań. Na koncie ma wiele nagród.
Regina Osińska kieruje Soleckim Centrum Kultury od 1993 r. - Jest wyjątkowo zaangażowana w życie kulturalne miasta. Ma duszę artysty - maluje i pisze - prezentowała gościa z Solca Maria Strąk, dyrektor wydziału edukacji, kultury i sportu bydgoskiego starostwa.
W gminie Dobrcz działają dwie kolejne panie, które z rąk starostów odebrały wczoraj odznaczenia ministra. To Urszula Łącka-Mele i Alicja Ożóg.
Pierwsza od dwunastu lat jest szefową Koła Gospodyń Wiejskich w Gądeczu. Jest też wiceprzewodniczącą Gminnej Rady Kobiet w Dobrczu. W jej gospodarstwie agroturystycznym "Kromeczka" odbywają się co roku słynne imprezy kulinarne "Smaki Trzech Dolin". Tu też od 10 lat zjeżdżają turyści na doroczne "Święto chleba".
- Pani Urszula udziela się społecznie. Działa w radzie sołeckiej i wielu stowarzyszeniach - informowano radnych.
Spore zasługi ma też Alicja Ożóg, która prowadzi w Kozielcu edukacyjną zagrodę wiejską. Odbywają się w niej m.in. warsztaty dla rodzin, podczas których dowiedzieć się można wiele o tradycjach tego regionu oraz dawnych obrzędach ludowych.
Specjalnością Alicji Ożóg jest też strojenie stoisk promujących gminę Dobrcz np. na targach turystyczno-ogrodniczych "Lato na wsi" w Minikowie. Chętnie bierze ona także udział w kiermaszach organizowanych przez Muzeum Etnograficzne w Toruniu. Spotkać można ją również na imprezach wiejskich, np. w Grucznie czy Strzelcach Dolnych.
Przeczytaj tez: Torunianka Elżbieta Olszewska wyróżniona Orderem Uśmiechu!
Bardzo wzruszona uroczystością była Marianna Sikora, poetka z Łochowa. - Na koncie ma około 200 wierszy, pisze też pieśni i piosenki. Działa aktywnie w Klubie Seniora w Łochowie oraz w zespole "Łochowianie" - informowali, chwilę przed dekoracją organizatorzy gali.
Odznaczenia wręczono również dwóm panom. Jerzy Świetlik jest regionalistą, od lat dokumentuje dzieje gminy Dąbrowa Chełmińska. Na koncie ma książki i ponad sto artykułów na ten temat. Interesuje się także historią innych gmin powiatu: Dobrcza, Sicienka, Koronowa, Białych Błot. Działa w zarządzie Bydgoskiego Towarzystwa Heraldyczno-Genealogicznego.
Ostatni z wyróżnionych działaczy kultury to Artur Skrzypczyk, mieszkaniec Nowej Wioski, w gminie Nowa Wieś Wielka, miłośnik historii i piękna. Autor publikacji historycznych. Zajmuje się złotnictwem sakralnym, restaurowaniem obiektów zabytkowych. To on m.in. odrestaurował ołtarz w kościele w Nowej Wsi Wielkiej. Jego autorstwa są też historyczne elewacje kamienic na rynku w Barcinie.
Czytaj e-wydanie »