O tym, że śmiech to zdrowie, przekonywały nas już nasze babcie. Zdrowotne właściwości śmiechu zaczęli doceniać z czasem również lekarze i tak narodziła się gelotologia.
Termin gelotologia pochodzi od greckiego słowa gelos - śmiech i ma dwa pokrewne znaczenia. Pierwsze oznacza naukę zajmującą się badaniem wpływu śmiechu na zdrowie. Drugie znaczenie ma charakter medyczny i oznacza terapię śmiechem, opartą na przekonaniu, że śmiech pomaga odreagować stres, konflikty, frustracje i ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu.
Jak wyglądają zajęcia terapii śmiechem? Najprościej rzecz biorąc, uczestnicy przychodzą na zajęcia, by się trochę pośmiać a poprzez śmiech nabrać dystansu do życia, problemów i siebie. Skutek? Redukcja niebezpieczeństwa nazywanego "zawałem serca", pod jednym jednak warunkiem: aby śmiech miał dobroczynne działanie, nie może być ani złośliwy, ani wymuszony czy gorzki, lecz serdeczny, płynący prosto z serca.
Jednym z ojców terapii był Norman Cousins, chorujący na zapalenie stawów - bolesną chorobę zwyrodnieniową. Cousins nie zaakceptował perspektywy przedwczesnej śmierci, rozpoczął więc poszukiwanie terapii dającej mu szanse na wyzdrowienie i sam zaaplikował sobie terapię śmiechem. Efekty podobno były oszałamiające...