"Do dnia dzisiejszego nie znamy wyników sekcji zwłok Magdy przeprowadzonych na terenie Egiptu, w tym wyników badań toksykologicznych, które dla wyjaśnienia tej sprawy pozostają kluczowe" - czytamy w oświadczeniu.
W podanym do publicznej wiadomości oświadczeniu znalazł się mocny apel do ministra sprawiedliwości. "Zwracamy się z uprzejmą prośbą o pomoc do Pana Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry o nawiązanie ponownego kontaktu z Prokuratorem Generalnym Egiptu i wyjaśnienie z jakich przyczyn nie przekazywane są w ogóle żadne materiały z Egiptu, w tym protokoły przesłuchań świadków oraz zabezpieczony monitoring".
Jednocześnie rodzina prosi o niepisanie nieprawdy przez niektóre media. "Apelujemy do spółki Lampart, aby w dalszym ciągu nie insynuowała poprzez swoje wpisy na profilu facebook tez i informacji, które najdelikatniej ujmując mijają się z prawdą"
Przedłużone śledztwo
Kilka dni temu Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze zdecydowała o przedłużeniu o trzy miesiące śledztwa w sprawie tajemniczej śmierci Magdaleny Żuk. Przypomnijmy, że 27-latka zmarła 30 kwietnia w egipskim kurorcie.
Śledztwo zostało przedłużone do 31 października tego roku. Jak informuje prokurator Tomasz Czułowski, rzecznik prasowy prokuratury w Jeleniej Górze, w tej sprawie przesłuchano już ponad 100 świadków. W tej liczbie znajdują się pasażerowie podróżujący wraz z pokrzywdzoną samolotem do Egiptu, turyści zamieszkujący z nią w tym samym hotelu, osoby które widziały ją na lotnisku przed planowanym, przyspieszonym odlotem (który miał się odbyć w dniu 29 kwietnia 2017 roku), przedstawicieli biura podróży oraz inne osoby deklarujące wiedzę o przedmiotowym zdarzeniu. Przesłuchano także osoby z najbliższego otoczenia Magdaleny Żuk, w tym członków jej rodziny oraz partnera, a także przedstawicieli agencji detektywistycznych.
- Po uzyskaniu i przetłumaczeniu na język polski materiałów przekazanych przez egipskie organy ścigania, zwrócono się o ich uzupełnienie. Powyższe materiały są bowiem niezbędne biegłym z zakresu medycyny sądowej do wydania kompleksowej opinii sądowo-lekarskiej dotyczącej mechanizmu i przyczyn zgonu Magdaleny Ż., uwzględniającej wszystkie przeprowadzone w toku śledztwa badania. Wskazana opinia jest zaś jednym z kluczowych dowodów w sprawie, mającym istotne znaczenie dla dalszych kierunków śledztwa - wyjaśnia Czułowski i dementuje, że w tej sprawie doszło do zatrzymania jakichkolwiek osób.
- Nikomu nie zostały przedstawione zarzuty w związku z tą sprawą - dodaje. Przypomnijmy, że Magdalena Żuk poleciała na wycieczkę do Egiptu 25 kwietnia. Z informacji, relacji świadków i nagrań – jakie docierają do mediów – wynika, że działo się z nią coś dziwnego. Zachowywała się tak, jakby nie miała kontaktu z rzeczywistością. Bała się. Trafiła do szpitala gdzie – 30 kwietnia nad ranem – wypadła lub wyskoczyła przez okno. Kilkanaście godzin potem zmarła. Zobacz też: Co wiadomo w sprawie Magdaleny Żuk? Dziennikarz "Uwagi" o swojej podróży do Egiptu