Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smoleńsk w Krojantach? Wójt jest przeciwny tej fuzji [wideo]

Redakcja
Inscenizacja  w Krojantach jest jedną z największych w Polsce. O d wielu lat działania samorządowców i miłośników wspierają żołnierze i wojsko. Jak będzie w tym roku?
Inscenizacja w Krojantach jest jedną z największych w Polsce. O d wielu lat działania samorządowców i miłośników wspierają żołnierze i wojsko. Jak będzie w tym roku? Aleksander Knitter
Wójt Zbigniew Szczepański nie widzi możliwości, by obok Apelu Poległych za bohaterów wojennych mówić o ofiarach tragedii w Smoleńsku.

Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz za wszelką cenę chce przypodobać się prezesowi Prawa i Sprawiedliwości Jarosławowi Kaczyńskiemu i „wciska” Apel Smoleński do każdej uroczystości wojskowej w całym kraju. Nie zgadzają się z tym różne środowiska - od władz samorządowych po kombatantów i zasłużonych w walce o ojczyznę.

Już wkrótce w Krojantach odbędzie się największa rekonstrukcja i widowisko historyczno-militarne w regionie, drugie największe w Polsce, znane już na cały kraj - Szarża pod Krojantami. Po raz osiemnasty wiele stowarzyszeń, grup rekonstrukcyjnych i wojsko przeniosą tysiące ludzi do wydarzeń z 1939 roku i przygotują widowisko na część bohaterskiej postawy żołnierzy z 18 Pułku Ułanów Pomorskich. Oprócz Polskiego Klubu Kawaleryjskiego „militarnie” imprezę wspierają też wojskowi z Jednostki Wojskowej w Nieżychowicach oraz oczywiście 16 Dywizja Zmechanizowana z Elbląga. Patronat nad uroczystościami objął prezydent Andrzej Duda.

Więcej wiadomości z Chojnic: http://www.pomorska.pl/wiadomosci/chojnice/

Czy w takim przypadku MON wymusi na organizatorach Apel Smoleński i zechce połączyć go razem z Apelem Poległych, który planowany jest na cześć bohaterów wojennych w trakcie pierwszej części uroczystości przy pomniku ułanów? Zapytaliśmy o to wójta Zbigniewa Szczepańskiego, który jest też przewodniczącym Gminnego Komitetu Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa. Wójt Zbigniew Szczepański, jak zwykle zresztą, jest konkretny i ma swoje zdanie. - Niedopuszczalne jest łącznie Apelu Poległych, czyli oddawania honorów tym, którzy zginęli za Ojczyznę w walce na wszystkich frontach wojny z ofiarami tragedii pod Smoleńskiem. Była to tragedia narodowa, ale tych dwóch rzeczy nie możemy absolutnie łączyć - mówi wójt Zbigniew Szczepański.

Jednak, jak mówi, opcji może być kilka. Co prawda nikt z Ministerstwa Obrony Narodowej jeszcze do organizatorów Szarży pod Krojantami się nie zgłosił, ale biorą różne wersje pod uwagę. - Ostateczną decyzję podejmie Gminny Komitet Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa na posiedzeniu w sierpniu - dodaje wójt.

Organizatorzy muszą spodziewać się „szantażu” MON-u i ministra Macierewicza, który w swoim stylu potrafi zagrozić, że zabierze wojsko z uroczystości, jeśli nie będzie Apelu Smoleńskiego. Będzie trzeba podjąć decyzje, czy zrezygnować z pomocy wojska, które jest w przypadku tej uroczystości nieocenione, czy zrezygnować w ogóle z Apelu Poległych. - Spodziewałem się, że ten temat się pojawi, bo jest o nim w ostatnim czasie bardzo głośno. A to lubi nasz minister wojny - kończy Zbigniew Szczepański.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska