Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smólnik będzie reprezentował województwo

(jw)
Bysławskie frantówki towarzyszyły zespołom na przeglądzie teatrów.
Bysławskie frantówki towarzyszyły zespołom na przeglądzie teatrów. Nadesłane
Na Wojewódzkim Spotkanie Teatrów Obrzędu Ludowego wystąpiło sześć teatrów ludowych. Przyznano nagrody i wyróżnienia dla zespołów i aktorów. Sztuka "Król pasterzy“ została doceniona przez jurorów i dostała nagrody.

Spotkanie ma na celu inspirowanie amatorskich zespołów teatralnych i innych grup aktywności społecznej działających w środowisku wiejskim do zachowania i korzystania z dorobku rodzimej kultury ludowej. Przegląd rozpoczął się barwnym korowodem, w którym uczestniczyli przybyli goście, artyści, muzycy, śpiewacy i mieszkańcy gminy. Imprezę poprowadził Wiesław Szołtun.

Wystąpili teatr obrzędu ludowego "Zaboracy“ z Brus z przedstawieniem "Od Wielkiej Nocy do Świętojańskiej Nocy“, folklorystyczny zespół kociewski "Rychławiaki“ z Rychławy ze sztuką "Wspóminki Lólków“, zespół folklorystyczny "Smólnik“ z Kruszyna ze sztuką "Król Pasterzy“, folklorystyczny zespół obrzędowy "Lubominianki“ z Boniewa pokazali "Babkę - Szeptuchę“, zespół "Witkowiacy“ z Witkowa wystąpił ze sztuka "Jesienny wieczór na wsi“ i zespół pieśni i tańca "Swojacy“ z Baruchowa pokazał "Chrzciny“.

Po części konkursowej uczestników i gości czekał ciepły posiłek oraz borowiacki stół z tradycyjnymi regionalnymi potrawami. Prelekcją zainteresowała uczestników Hanna Łopatyńska, która przedstawiła wykład pt. "Od magii do teatru. O dawnych i współczesnych rekwizytach i strojach obrzędowych“.
Jury poprowadziło warsztaty z instruktorami - twórcami spektakli konkursowych. Zwróciło uwagę na dbałość o gwarę i dykcję.

Pierwsza nagroda trafiła do zespołu "Lubominianki“ z Boniewa, druga nagrodę przyznano zespołowi "Smólnik“ ze Smólnika, a trzecia trafiła do zespołu "Witkowiacy“ z Witkowa

Nagrody specjalne dostali - Marianna Dzięgielewska z "Lubomianinek“ z Boniewa i Jolanta i Wacław Cabanowie z zespołu "Smólnik“ ze Smólnika. Wyróżniono również "Rychławiaki“ z Rychławy i "Zaboraków“ z Brus.
Przyznano dziesięć równorzędnych nagród aktorskich, trafiły do Agnieszki Warnke, Bernadety Senske, Dominiki Miziołek, Longiny Wierzbickiej, Wiesława Cabana, Haliny Wiśniewskiej, Krystyny Kordylewskiej, Barbary Jóźwickiej, Gertrudy Woźnickiej i Danuty Miszczyk.

Szmaragdowy Pegaz, czyli nagroda dyrektora wojewódzkiego ośrodka kultury i sztuki w Bydgoszczy powędrował do zespołu "Lubominianki“ z Boniewa.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska