Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śniadanie do tornistra. Na zdrowie

Anna Kaczanowska, dietetyk
Jak przygotować dziecku posiłki, aby nie było głodne w szkole, nie podjadało słodyczy i miało zapał, energię do nauki i zabawy
Jak przygotować dziecku posiłki, aby nie było głodne w szkole, nie podjadało słodyczy i miało zapał, energię do nauki i zabawy sxc.hu
Wakacje to już niestety przeszłość, dzieci wróciły do szkół, rok szkolny zaczął się pełną parą, a wraz z nim powrócił problem jedzenia w szkole.

Często nasze pociechy spędzają wiele godzin w szkolnych murach, czy to na planowych lekcjach , czy też kółka zainteresowań. Jak przygotować dziecku posiłki, aby nie było głodne w szkole, nie podjadało słodyczy i miało zapał, energię do nauki i zabawy?

Śniadanie to podstawa, zwłaszcza dla ucznia

Podstawa to nauczyć i dać samemu przykład dziecku, że zawsze przed wyjściem do szkoły jemy śniadania w domu. Dobrym i szybkim pomysłem na domowe śniadanie jest porcja płatków śniadaniowych z mlekiem, jogurtem czy kefirem. Najlepiej jak przygotujemy własne, domowe musli- wymieszamy płatki kukurydziane, owsiane, dodamy łyżkę nasion słonecznika, garstkę orzechów, posiekane świeże owoce.

Takie śniadanie zapewni prawidłowy poziom glukozy we krwi, dzięki czemu dziecko będzie doskonale skoncentrowane już na pierwszej lekcji! Po 3-4 godzinach od zjedzonego śniadania glukoza zaczyna się stopniowo obniżać, co może przejawiać się znużeniem, pogorszeniem jakości koncentracji na lekcjach. Jak się tego ustrzec?

To banalne, zawsze przygotujmy dla dziecka pożywne drugie śniadanie, które trafi do plecaka w wygodnym i łatwym do otwarcia opakowaniu - na rynku są dostępne pojemniki na żywność w różnych kształtach np. owoców, magicznie kolorowe, które na pewno zachęcą dziecko do zjedzenia posiłku w czasie przerwy.

Co możemy zaproponować dzieciom na drugie śniadanie? Dobrym rozwiązaniem, zarówno dla starszych jak i małych uczniów, będą kanapki. Pożywna i zdrowa kanapka powinna być przygotowana zawsze na bazie pieczywa pełnoziarnistego, np. bułka grahamka, chleb żytni z dodatkiem pestek dyni, orkiszowy.

Na kanapkę może trafić plaster wędliny, sera czy pieczonego mięsa. Smaczna będzie także grahamka z pastą jajeczną czy rybną. Uwaga - obowiązkowo do każdej kanapki dokładamy porcję warzyw - liść sałaty, plaster pomidora czy ogórka z odrobiną siekanego szczypiorku. Kanapka nabierze ciekawego smaku i jednocześnie zapewni dziecku dawkę niezbędnych dla zdrowia kwasów tłuszczowych, gdy dodamy do niej łyżeczkę pestek dyni lub nasion słonecznika.

Do popicia takiej zdrowej i pysznej kanapki warto zaproponować dzieciom jogurt, kefir, maślankę, które uzupełnią dietę w wapń, witaminę D lub wodę mineralną.

Drugie śniadanie powinno także zawierać porcję owoców, najlepiej wybierać owoce sezonowe. Przekonajmy dzieci, aby zrezygnowały ze słodzonych soków, napojów typu cola , batoników, chipsów - te produkty, oprócz ogromnej ilości kalorii i szkodliwych tłuszczów nie mają żadnej wartości odżywczej.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska