Mieszkańcy Solca głodni tunelu. Jedni mówią: Czekamy na niego od lat 50. Inni kojarzą raczej z latami 80. Z pomysłem, który rzucił ś.p. Antoni Nawrocki, burmistrz Solca. I ci dziś oczekują, że tunel będzie nosił imię Burmistrza Antoniego Nawrockiego.
A może i rondo - patrząc od strony ratusza - przed tunelem? Wszystko zależy do radnych. A ci dotąd ustanowili tylko, że Antoni Nawrocki pośmiertnie został Honorowym Obywatelem Solca Kujawskiego.
Jedno jest pewne: mieszkańcy Solca mają już dojść czekania przed szlabanami na przejazd pociągu. Bywa, że tracą na to po kilka godzin dziennie. Dlatego, kiedy tylko okazało się światło w tunelu, niektórzy - mimo prowadzonych prac pod torami - przechodzą tunelem.
Są barierki, zakazy, ale ludzie wiedzą swoje. No i jest problem - policjanci mają karać takich przechodniów, czy nie? A co z dziećmi, bo to one pierwsze znalazły sobie drogę do szkoły pod tunelem? Mówiono o tym na sesji Rady Miejskiej, w szkołach nauczyciele przekonują, że trzeba poczekać na zakończenie inwestycji, uczulają na sprawy związane z bezpieczeństwem, ale dzieci najtrudniej przekonać.
A tu jeszcze Uczniowski Klub Sportowy Roszak z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji dołożył swoje: Zapowiedział, że we wrześniu trasa biegu ulicznego wytyczona zostanie przez tunel...- Eurovia zapowiada, że z końcem sierpnia zakończy prace - mówi burmistrz Teresa Substyk. - Wiele jednak zależy też od kolejarzy. Trzeba uzgodnić terminy przełożenia torów, odbioru technicznego itp. Zależy nam, by tunel czynny był jak najwcześniej. Wiemy, że mieszkańcy są zmęczeni czekaniem na tunel. Ale nie na wszystko przecież samorząd lokalny ma wpływ...
Na razie więc trwają uzgodnienia, by od nowego roku szkolnego, czyli do 1 września, chociaż dzieci mogły przechodzić do szkoły pod tunelem...
Uda się? Na to przecież liczą solecczanie.
Czytaj e-wydanie »