Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sołectwem Roku jest Łącko, a Sołtysem Roku 2017 Mariusz Kubal

Agata Wodzień
Z prawej Mariusz Kubal, Sołtys Roku 2017, obok Dni Łącka, Sołectwa Roku 2017
Z prawej Mariusz Kubal, Sołtys Roku 2017, obok Dni Łącka, Sołectwa Roku 2017 nadesłane
Łącko, nieduże sołectwo w powiecie inowrocławskim zostało pierwszym Sołectwem Roku w naszej nowej kategorii plebiscytowej. Mariusz Kubal z Linowa to tegoroczny Sołtys Roku, który otrzymał najwięcej głosów Czytelników.

Zakończyliśmy plebiscyt, w którym Czytelnicy wybierali Sołtysa Roku i po raz pierwszy - Sołectwo Roku 2017. Zostało nim Łącko w gminie Pakość. Na drugim miejscu uplasowała się Paulina w gminie Kcynia, a na trzecim Kiełbasin w gminie Chełmża. Wszystkim gratulujemy i dziękujemy za udział.

- Jesteśmy dumni z wygranej, mimo tego, że jesteśmy małym sołectwem, 210 mieszkańców - mówi Tomasz Oset, sołtys. - Wspierali nas Polski Związek Łowiecki i Jacht Klub Inowrocław.

Pan Tomasz przyznaje, że śledzili wyniki do końca - Przeważnie pod koniec wszyscy się mobilizują - dodaje. To jego pierwsza kadencja w roli sołtysa Łącka. - Jest satysfakcja, jak coś razem uda się zrobić. Wspieramy się dla dobra wsi, w radzie sołeckiej są byłe sołtyski.

Sołectwo od 3 lat na początku lipca organizuje Dni Łącka, ma też swoją stronę internetową wieslacko.pl. - Jest taka idea, żeby zrobić dużą zieloną szkołę - wskazuje wyzwanie na najbliższy czas. Chcą to zrobić, żeby rozwijać wieś w kierunku agroturystyki.

Zobacz też: Łącko - Sołectwo Roku 2017. "Jesteśmy dumni" [zdjęcia]

Najwięcej głosów w rankingu sołtysów otrzymał pełniący tę rolę od 2,5 roku Mariusz Kubal z Linowa w gminie Świecie nad Osą w powiecie grudziądzkim. - Namówili mnie do tego znajomi, którzy już należeli do rady sołeckiej. Wiedzieli, że nie rzucam słów na wiatr - wspomina. - Po kilku miesiącach wiedziałem już, że to dobra decyzja. Moim zdaniem sołtys musi przebywać z mieszkańcami. Już na zebraniu wyborczym musieliśmy - ja i mój konkurent - przedstawić plan wyborczy.

Mariusz Kubal stara się realizować swoje zapowiedzi. W sołectwie powstał plac zabaw, są imprezy integracyjne dla mieszkańców, w tym dużo dla dzieci, nie brakuje wyjazdów. Znikają podziały wśród mieszkańców, w końcu wszyscy zaczynają się integrować, wieś tętni życiem. - Chciałbym zmienić dużo rzeczy, w tym roku za cel obrałem remont świetlicy - mówi . - W sołectwie urząd gminy będzie tworzył park rekreacyjno-wypoczynkowy, chcemy się włączyć w tą inwestycję. Na koniec dziękuję wszystkim za oddane głosy- jest to wielki sukces Naszej społeczności, Mój i Wasz, bo bez Was nie byłoby mnie- podkreśla.

Drugie miejsce w Sołtysie Roku zajęła Małgorzata Winiarska z Rzeszyna (pow. mogileński), a trzecie Rafał Pilarski z Mszana (pow. świecki).

Nagrody wręczymy najlepszym sołtysom i sołectwom 20 października w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym w czasie Forum Rolniczego.

SOŁECTWO ROKU 2017 | Wyniki w etapie wojewódzkim

SOŁTYS ROKU 2017 | Wyniki w etapie wojewódzkim

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska