Władysław Owczarczyk do Pluskowęs sprowadził się w 1946 roku, miał wtedy 16 lat. Rodzice otrzymali 7 hektarów ziemi, na której było trzeba postawić dom i obiekty gospodarcze.
Sołtysem został w czasach obowiązkowych dostaw. Przez 35 lat prowadził skup buraków dla Cukrowni Chełmża oraz kontraktację płodów rolnych dla GS-u w Chełmży. - Lata kiedy obowiązywały dostawy obowiązkowe były bardzo trudne. Rolnik, który się z nich nie wywiązywał, musiał zostać wskazany przez sołtysa jako dłużnik. A to niestety prowadziło do odwiedzin poborcy - wspomina. Mimo to cieszył się zaufaniem mieszkańców wsi. Zawsze był jedynym kandydatem na to stanowisko.
Piasek na drogi
Owczarczyk zwraca również uwagę, że rządził w trudnych okolicznościach. Gdy został sołtysem, tylko 10 z 80 rolników w dawnym sołectwie Pluskowęsy było właścicielami przedwojennych gospodarstw. Większość stanowili przyjezdni z południa i wschodu Polski. W okresie wiosennym i jesiennym drogi były nieprzejezdne, dzieci do szkoły dowożono wozami konnymi. - Zmobilizowałem wówczas mieszkańców na jednym z zebrań, że w czasie wolnym będziemy zwozili piasek na drogi z pobliskiej piaskowni w Zalesiu. Ludzie nie zawiedli.
**_Pluskowęsy się rozwijają
W 1962 roku we wsi powstało Kółko Rolnicze, które udostępniło sprzęt potrzebny do budowy dróg. W latach 1963-1964 trwała elektryfikacja wsi.
W latach 80. rozpoczęto budowę wiejskiej świetlicy. Przewodniczącym społecznego komitetu został naturalnie Władysław Owczarczyk. Przy budowie pracowała cała wieś. - _Nie było gdzie organizować zebrań wiejskich, tułaliśmy się od szkoły do pałacu, ale i te budynki były przeznaczone do remontu, więc postanowiliśmy budować świetlicę wiejską - wspomina dzisiaj sołtys.
Owczarczyk zaangażował się również w budowę szkoły w Pluskowęsach. Telefonia dotarła do sołectwa w 1992 roku, kiedy numery otrzymało 20 mieszkańców. Dzisiaj prawie każdy ma tutaj telefon.
W 2001 roku sołtys koordynował akcję pomocy dla powodzian z gminy Gorzyce. Gdy szpital w Chełmży zaczął mieć kłopoty, Owczarczyk wraz z innymi mieszkańcami zorganizował akcję zbiórki żywności dla pacjentów lecznicy.
Złote gody
Władysław Owczarczyk został już odznaczony Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi za szczególne zaangażowanie w pracę na rzecz społeczności lokalnej. Sołtys, który od pół wieku sprawuje swój urząd, w tym miesiącu będzie obchodził kolejny jubileusz - 50 lat pożycia małżeńskiego. Wychował 8 dzieci, 14 wnuków i 3 prawnuków.
Sołtys od zawsze
Kamil Sakałus Fot. Ug

Władysław Owczarczyk urodził się w 1930 roku. Dokładnie 50 lat temu, 7 lutego 1954 roku objął urząd sołtysa. Z sukcesami pełni go dzisiaj.