Zakończenie inwestycji planowane jest w drugiej połowie przyszłego roku.
To już nie obietnica, ale fakt. Firma Solvay ogłosiła, że Polsce, a konkretnie we Włocławku rozpoczyna inwestycję wartą 75 milionów euro. Będzie to zakład produkujący krzemionkę, która jest wykorzystywana w wyrobach gumowych, paszach dla zwierząt oraz w produktach do higieny jamy ustnej.
Takich zakładów Solvay ma na całym świecie osiem - nie tylko w Europie, ale i w Ameryce, i Azji. We Włocławku powstanie dziewiąty.
Dlaczego we Włocławku? Micheal Rabeyrin, _dyrektor projektu z firmy Solvey _wskazywał m.in. na sąsiedztwo Anwilu SA, dostawcę energii elektrycznej, gazu ziemnego, energii cieplnej, wody, ale też na dogodne położenie Włocławka - w centrum Polski, blisko autostrady A1.
Nie bez znaczenia pozostaje jednak to, że inwestycja powstanie na 10-hektarowym terenie, odkupionym od Anwilu SA, który został włączony do Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. O utworzenie tej strefy zabiegały od miesięcy władze Włocławka. I udało się.
Inwestycja firmy Solvay ma ruszyć w kwietniu. W połowie kwietnia bowiem uprawomocni się pozwolenie na budowę. Zakończenie inwestycji planowane jest w drugiej połowie przyszłego roku. Wtedy ma też ruszyć sprzedaż krzemionki. Solvay zapewnia, że zatrudnienie w nowej fabryce znajdzie 50 osób.
Krzemionka z Włocławka ma być wykorzystywana zamiast sadzy w produkcji opon. Zastosowanie tego surowca pozwala na oszczędność paliwa - nawet do 7 procent, a tym samym redukcję emisji dwutlenku węgla. Krzemionka jest też gwarancją polepszenia przyczepności opon na mokrych powierzchniach.
Rocznie we Włocławku ma być produkowanych 85 tysięcy ton krzemionki. Łącznie z przyszłą rozbudową zakładu w Qingdao w Chinach włocławska fabryka ma zwiększyć zdolności produkcyjne firmy o 30 procent.
