https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Spacer między książkami

Michał Woźniak
Jadwiga Jelinek zaprezentuje dziś po raz  pierwszy XIV-wieczną księgę,  najprawdopodobniej zawierającą zbiór pisanych  łaciną kazań.
Jadwiga Jelinek zaprezentuje dziś po raz pierwszy XIV-wieczną księgę, najprawdopodobniej zawierającą zbiór pisanych łaciną kazań. Michał Woźniak
Trwa właśnie Tydzień Bibliotek. Z tej okazji pracownicy żnińskiej Biblioteki Publicznej zaprosili dziś radnych powiatowych, gminnych, swoich czytelników. Dyrektor książnicy Jadwiga Jelinek chce się pochwalić osiągnięciami. Chce też porozmawiać o przyszłości biblioteki w Żninie.

     Żnińska Biblioteka Publiczna uchodzi za jedną z najlepszych na Kujawach i Pomorzu. O tym, że nie są to tylko przechwałki - świadczą liczne wyróżnienia, przyznawane granty i pieniądze na powiększenie zbiorów. Dobrą sławą książnica cieszy się również wśród mieszkańców Żnina i okolicznych miejscowości. Grono czytelników liczy niemal 5000 osób (jedna piąta wszystkich mieszkańców gminy Żnin!), co roku bibliotekarze notują niemal 100 tysięcy wypożyczeń!
     - Trudno jednoznacznie powiedzieć, które książki cieszą się największą popularnością wśród czytelników - przyznaje Jadwiga Jelinek. - Mamy zarówno amatorów literatury pięknej, sensacji czy książek podróżniczych, jak i osoby, które przychodzą do nas po konkretne wiadomości i korzystają z naszych zbiorów literatury popularno-naukowej. Ostatnimi pozycjami najbardziej interesuje się młodzież - uczniowie, studenci. Zresztą w prowadzonej przez nas statystyce - ta właśnie grupa - młodzież od 15 do 19 lat liczy około 2.100 osób!
     A zbiory rosną...
     
Jeszcze niedawno obowiązywało rozporządzenie ministerialne, które ustawowo regulowało liczbę kupowanych książek. Wówczas każda z bibliotek miała obowiązek kupowania 18 książek na 100 mieszkańców w rejonie oddziaływania. Obecnie realne możliwości umożliwiają kupowanie... 2,2 - 2,4 książki. - Aż wstyd o tym mówić, zwłaszcza, że w średnia w Unii Europejskiej to około 30 egzemplarzy...
     _Corocznie żnińska biblioteka wydaje na zakup książek około 10 tysięcy złotych. Przy obecnych cenach nie jest to zbyt wielka kwota. Mimo to bibliotekarze starają się śledzić wszystkie nowości i w miarę możliwości dokonywać zakupów. - _O nowościach dowiadujemy się zarówno ze specjalistycznych pism, internetu, jak i radia czy telewizji. Dużym wsparciem są też sami Czytelnicy, którzy wielokrotnie sugerują, co powinno znaleźć się na półkach. Później zaczyna się liczenie pieniędzy, sprawdzanie cen w hurtowniach i u wydawców. Nasze ostatnie zakupy to 6-tomowe encyklopedie, z których można korzystać w naszych filiach
.
     Nie tylko książki
     
Myliłby się ten, który myślałby, że biblioteka to jedynie książki. W zbiorach znajdują się również fotografie, pocztówki, płyty cd, kasety video, są też okazy numizmatyczne, medale, ekslibrisy. Są też prowadzone tu kroniki dokumentujące najważniejsze wydarzenia z życia miasta i regionu. Można znaleźć nawet teczki dokumentujące działalność zakładów pracy.
     - Bujnie rozwija się również nasza działalność upowszechnieniowa - dodaje J. Jelinek. - Na różne sposoby staramy się przyciągać nowych Czytelników. Na przykład organizując spotkania z autorami. Odwiedzili nas m.in. Edward Stachura, Hanna Ożogowska, Wanda Chotomska czy Małgorzata Musierowicz. Organizowaliśmy też sesje historyczne - ostatnia dotyczyła Powstania Wielkopolskiego, bardzo ciekawy wykład wygłosił profesor Antoni Czubiński z Poznania, gościliśmy żninianina Tadeusza Malaka, który w Krakowie jest prorektorem Wyższej Szkoły Teatralnej. Dużą popularnością cieszą się też spotkania Klubu Podróżnika. Oprócz opowieści o odbytych podróżach - zaraz można wypożyczyć przewodniki czy publikacje o interesujących krajach...
     Dziś do biblioteki zaproszono m.in. radnych powiatowych. Czy osiągnięcia biblioteki pomogą im podjąć decyzję, czy nadać żnińskiej książnicy status Biblioteki Powiatowej?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska