Nasza Loteria

Forum Rolnicze "Gazety Pomorskiej" o produkcji mleka. Takie są szanse i zagrożenia dla branży mleczarskiej

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
2 grudnia w Żninie odbędzie się Forum Rolnicze „Pomorskiej”. Jednym z tematów, które na nim poruszymy, jest przyszłość branży mleczarskiej. Co musi się wydarzyć, żeby rolnicy nie rezygnowali z produkcji mleka, ale chcieli ją rozwijać?

X Forum Rolnicze „Gazety Pomorskiej” organizujemy 2 grudnia w hotelu Cukrownia Żnin. Omówimy na nim wiele zagadnień najbardziej nurtujących rolników, w tym szanse i zagrożenia dla branży mleczarskiej. Będziemy rozmawiać o rozchwianej produkcji na globalnym rynku oraz o unijnym i krajowym wsparciu dla producentów.

Większe pogłowie krów mlecznych i większa wydajność

Na produkcję mleka wpływają przede wszystkim pogłowie krów mlecznych i ich wydajność. Według danych GUS, w 2022 r. produkcja mleka wyniosła ok. 14 500 mln litrów i była o ok. 0,3 proc. większa niż w 2021 r.

- W 2022 r. zahamowany został spadek pogłowia krów mlecznych, który utrzymywał się się od 2019 r. W grudniu 2022 r. stado liczyło 2037 tys. szt. i było nieznacznie (o 0,1 proc., o 2,1 tys. szt.) większe niż rok wcześniej - podaje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Na wzrost produkcji mleka wpłynęły też duże zbiory i wysoka jakość pasz. - Skutkowało to wzrostem przeciętnej wydajności krów mlecznych i w konsekwencji większą produkcją mleka - wyjaśnia KOWR. - Według Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, w 2022 roku wydajność mleczna krów osiągnęła 6820 litrów na sztukę, o 1,3 proc. więcej niż w 2021 roku i o 63 proc. więcej niż w 2004 r.

Szanse dla rozwoju produkcji mleka w Polsce

Tradycja w produkcji mleka w Polsce, doskonały park technologiczny, rosnąca jakość surowca, a także rozwinięte kontakty handlowe z zagranicą są mocnymi stronami branży mleczarskiej w Polsce. Szanse na zwiększenie produkcji daje też zdolność szybkiego dostosowania przetwórców do oczekiwań konsumentów, o czym świadczy szeroka gama produktów mlecznych. Rośnie też spożycie mleka i jego przetworów.

- Przyczyniły się do niego kampanie informacyjno-promocyjne, kształtujące zdrowe nawyki żywieniowe oraz pogłębiające wiedzę na temat wartości odżywczych mleka i produktów mleczarskich - uważa KOWR.

Zagrożenia dla polskiej branży mleczarskiej

Do słabych stron branży mleczarskiej w Polsce zalicza się duże rozproszenie gospodarstw i niewystarczająco dobrą pozycję w relacji z dużymi sieciami detalicznymi.

- Zagrożeniem jest też utrudnienie w łańcuchach dostaw spowodowane przez wojnę na Ukrainie, a także nieprzewidywalność sytuacji na rynkach trzecich, a w szczególności embarg i barier w handlu – objaśnia KOWR. - Produkcji mleka nie służą też silne ruchy wegańskie, w tym coraz liczniejsze kampanie ukierunkowane na spożywanie produktów i preparatów zastępujących mleko.

Stałym problemem branży jest rosnąca migracja ze wsi do miast – coraz mniej młodych rolników chce się zajmować produkcją mleka. Co może odwrócić ten trend? Na ten temat i wiele innych, ważnych dla rolników, porozmawiamy 2 grudnia w hotelu Cukrownia Żnin. W Forum Rolniczym mogą uczestniczyć tylko osoby zaproszone. Podczas gali zwieńczającej to wydarzenie, nagrodzimy też laureatów konkursu „Rolnictwo mam w genach”.

Źródło: KOWR

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NaM - Podlaskie ligawki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska