MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Spece od radiojachtingu czekają na mistrzostwa Polski

wok
Roman Jarmuż i jego wychowankowie: Szymon Łasut - Balcerzak (z prawej) i Michał Woźniak
Roman Jarmuż i jego wychowankowie: Szymon Łasut - Balcerzak (z prawej) i Michał Woźniak ze zbiorów R. Jarmuża
Żnińska sekcja jachtów sterowanych radiem - F5 podsumowała sezon pracy. Przed zawodnikami Mistrzostwa Polski w klasie F5-E, które odbędą się na Małym Jeziorze 1 i 2 września br.

Sukcesy seniorów

Od lat w zawodach - w różnych częściach Polski - startuje Roman Jarmuż. Jego osiągnięcia w tym sezonie to: w Kiekrzu - II miejsce oldboy, V m. senior, w Skorzęcinie - I m. oldboy, VI m. senior, w Parchowie - VI m. senior (klasa F5-E).

Inny reprezentant żnińskiej sekcji - Romuald Mika: Skorzęcin - IX m. senior., Wągrowiec - X m. senior.

Sukcesy młodych

Dzięki systematycznej pracy w modelarni (przy ZPS nr 1 w Żninie) oraz treningom na Jeziorze Małym Żnińskim coraz większe sukcesy odnoszą wychowankowie Romana Jarmuża.

Szymon Łasut - Balcerzak (SP nr 1) w Skorzęcinie, podczas Elimin. do Mistrzostw Polski - II m. (kat. młodzik), w Parchowie - III m. (młodzik, klasa F5-E).

Michał Woźniak (SP nr 1/Gim. nr 3) podczas zawodów w Skorzęcinie zajął III m (kat. młodzik), a w Parchowie miejsce V (kat. młodzik, klasa F5-E).

Filip Piechocki w Kiekrzu zajął miejsce VI (kat. młodzik).

Zespołowo drużyna występująca w barwach LOK Żnin zajęła w Parchowie III miejsce, otrzymując puchar.
- Zaliczyliśmy eliminacje w klasach F5-E i F5-M. Przed nami mistrzostwa Polski w Żninie, których współorganizatorem jest miejscowy LOK i prezes Zdzisław Paluszkiewicz - informuje Roman Jarmuż.

Trochę historii

Pierwsze w Polsce regaty modeli żaglowych odbyły się w 1954 roku na Jeziorze Maltańskim w Poznaniu. Nie było tam jednak jeszcze aparatur radiowych. Modelarze organizowali wyścigi łódek wolnopływających.
Gdy pojawiły się pierwsze aparatury radiowe, zawodnicy wytyczali trasy w kształcie trójkąta. Łódki pływały na czas, ponieważ ówczesne radia zakłócały wzajemnie swój sygnał, więc na trasie był jeden jacht. Pod koniec lat 70. pojawiły się udoskonalone aparatury, które mogły pracować równocześnie obok siebie. To był przełom. Modelarstwo zbliżyło się do żeglarstwa regatowego. Zaczęto organizować wyścigi flotowe.
Dziś działają dwie międzynarodowe organizacje zrzeszające modelarzy regatowców - ISAF i NAVIGA. Do tej drugiej należą polscy modelarze zrzeszeni w Centralnej Komisji Modelarstwa LOK.

Grupę modeli żaglowych sterowanych radiem określa się symbolem F5. W tej kategorii są trzy klasy: klasa jednego metra oznaczona symbolem E, klasa Marblehead (M) i klasa Tenrater (10). Łódki klasy 10 są największe. Kadłub może mieć nawet 145 cm długości, a maszt do 220 cm wysokości (źródło: "Wiatr“ Magazyn dla żeglarzy; autor: Krzysztof Olejnik).

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska