- Chciałabym adoptować dziecko, ale boję się, że sobie nie poradzę, że nie będzie ono potrafiło odnaleźć się w mojej rodzinie - to obawy nieobce żadnemu Powiatowemu Centrum Pomocy Rodzinie. I nie są one bezpodstawne.
Czasem się przymilają, a czasem nie chcą nawiązać więzi
Eksperci mają zdiagnozowane najczęstsze trudności wychowawcze, obserwowane u dzieci przebywających w rodzinach zastępczych.
Niektóre przymilają się, szukając dla siebie najlepszych rodziców, inne nie potrafią nawiązać więzi z opiekunami w obawie przed ponownym odrzuceniem.
Czasami dzieci okazują chłód i obojętność, niekiedy obawiają się dotyku. Problemem może być nieradzenie sobie z emocjami, zaniżona samoocena i nieumiejętność przyjmowania krytyki.
Efektem bywają uzależnienia podopiecznych i wybieranie złego środowiska.
Zdarza się, że dzieci z rodzin zastępczych idealizują swoją przeszłość, porównując rodziców biologicznych do zastępczych, prowokują ich do bicia (zwłaszcza dzieci, które doświadczyły przemocy) albo traktują ich jak usługodawców - oczekują od nich ciągłej opieki i pomocy, nie okazując przy tym wdzięczności.
Szkolenia integracyjne w Zdrojewie i Łebie
Problemów może być więcej, ale nie dotyczą one tylko rodzin zastępczych. Te jednak mogą liczyć na specjalne wsparcie.
- Zakres pomocy jest bardzo szeroki - przyznaje Małgorzata Imiłkowska, dyrektor PCPR w Świeciu.
W minionych latach PCPR w Świeciu zorganizowało kilka szkoleń: „Choroby psychiczne u dzieci i młodzieży”, „Przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu rodzin zastępczych zawodowych i niezawodowych”, „20 błędów wychowawczych”, „Jak uchronić dziecko od uzależnień”.
- Organizujemy też spotkania w ramach grup wsparcia ze szkoleniem psychologa. Rodziny mają możliwość rozmowy na temat własnych doświadczeń, omówienia ewentualnych trudności, podzielenia się swoimi przemyśleniami - wylicza pani dyrektor. - Dodatkowym atutem jest wzajemne poznanie się rodzin, co sprzyja integracji. Jeżeli jest potrzeba, pracownicy PCPR proponują uzyskanie konsultacji w poradni specjalistycznej.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie pozyskało fundusze unijne na program „Rodzina w Centrum”. Celem jest zapewnienie dodatkowego wsparcia, np. warsztaty dla osób przebywających i opuszczających pieczę zastępczą.
- Udział w projekcie pozwolił również na zorganizowanie raz w roku pięciodniowych wyjazdów edukacyjnych z elementami integracji dla rodzin zastępczych, które odbyły się w Zdrojewie i Łebie - uzupełnia Małgorzata Imiłkowska.
Przypomnijmy, że w latach 2015 - 2017 liczba rodzin zastępczych w powiecie świeckim utrzymywała się na stałym poziomie: 115, 119, 114.
W tym czasie pod opieką było 178 dzieci (2015 r.), 174 - rok później i 169 w 2017 r.
Zagrożonych umieszczeniem w pieczy zastępczej jest obecnie 81 dzieci - w sprawie ich rodziców toczą się sądowe postępowania, mające pozbawić ich lub ograniczyć władzę rodzicielską.
Protest pod pomnikiem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy