Speedrower: Nowacki, Duliński i Piechota medalistami MŚ!

(as)
w australijskim Findon w 2009 roku zdobył brązowy medal IMŚ. Tym razem stanął na najwyższym stopniu podium. fot. archiwum zawodnika
Kolejne dni mistrzostw świata w speedrowerze w amerykańskim Edenton okazały się szczęśliwe dla zawodników z regionu.

Patryk Piechota, zawodnik Mustanga Żołędowo został srebrnym i brązowym medalistą w gronie juniorów, a Łukasz Nowacki i Rafał Duliński z TSŻ Pekum Toruń zdobywali medale indywidualnie i drużynowo wśród seniorów.

W piątek niespodziewanie w rywalizacji par juniorów Piechota zajął 3. miejsce, samotnie reprezentując Polskę. Zwyciężyli po dodatkowym biegu Australijczycy - 35 punktów przed Wielką Brytanią - 35 i Polską - 20. Patryk wywalczył 4,3,3,4,4,2 i m.in. pokonał ekipę USA o 2 punkty.

W sobotę odbyły się półfinały seniorów. Kolejny raz zawodnik Mustanga udowodnił, że jest dobrze przygotowany do zawodów i zajął 5. miejsce z 15 punktami (3,4,3,2,4). To dało mu niespodziewany awans do finału MŚ seniorów, gdzie bardzo pewnie znaleźli się też Nowacki i Duliński. W niedzielę Patryk miał dzień wolny od startów i dzięki temu mógł trochę odpocząć po ciężkim tygodniu, w którym dziennie 2-3 startował.

Łukasz Nowacki

(fot. fot. archiwum zawodnika)

Świąteczny poniedziałek to był najważniejszy dzień tych mistrzostw. O 14.00 (w Polsce 20.00) Patryk startował w finale MŚ juniorów, a o 16.30 odbył się finał w kategorii seniorów. Klubowy trener Arkadiusz Słysz przyznaje: - Wszyscy w klubie czekaliśmy na wyniki finału juniorów, bo wiedzieliśmy, że Patryka stać na walkę o medal. O 22.00 na międzynarodowej stronie speedrowera pojawił się napis: "World Junior Individual Championship: 1st Joel Chadwick, 2nd Patryk Piechota, 3rd Dan Chambers" To było wspaniałe uczucie.

W finale seniorskim Piechota zajął 11. miejsce z 10 punktami, ale wraca do Polski z dwoma medalami mistrzostw świata juniorów i jest na pewno bardzo szczęśliwy. W Maksymilianowie będzie w piątek późnym wieczorem (samolot ląduje w Warszawie o 18.00).

Polacy w składzie Nowacki, Binkowski, Paradziński po dodatkowym biegu o złoto zostali wicemistrzami świata par wśród seniorów, w składzie: Binkowski, Paradziński, Duliński, Nowacki, Cegielski zdobyli brąz drużynowo. Łukasz Nowacki (wrocławianin, były zawodnik BTS Bydgoszcz, obecnie w TSŻ Pekum Toruń) został mistrzem świata indywidualnie z 18 pkt., a Rafał Duliński (TSŻ Pekum) został wicemistrzem świata z 18 pkt.!