Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spis powszechny 2011. Zapytają, jak mieszkamy, ile zarabiamy i w co wierzymy

(jsz), Dziennik Wschodni
Spis powszechny 2011. Wkrótce w naszych domach pojawią się ankieterzy
Spis powszechny 2011. Wkrótce w naszych domach pojawią się ankieterzy
Spis powszechny 2011. Zapytają, jak mieszkamy, ile zarabiamy i w co wierzymy. W kwietniu rozpocznie się narodowy spis ludności i mieszkań. Udział w nim jest obowiązkowy. Nie trzeba jednak odpowiadać na wszystkie pytania.

Przygotowania do spisu już się rozpoczęły. Od wtorku ankieterzy prowadzą tzw. obchód przedspisowy. Potrwa on do 17 marca.

Spis powszechny 2011. Na razie ankieter nie ma prawa wejść do mieszkania

W tym czasie każdy rachmistrz zaznajomi się z przydzielonym mu terenem. Obchód umożliwi również weryfikację poszczególnych adresów.

Ankieterzy będą w tym celu korzystać ze specjalnego, elektronicznego terminala. Muszą mieć również identyfikator ze zdjęciem, imieniem i nazwiskiem oraz imienną pieczęcią dyrektora urzędu statystycznego. Tylko tak wyposażone osoby są uprawnione do prowadzenia spisu. Przedstawiciele US przestrzegają przed oszustami, którzy mogą podawać się za ankieterów. Takie przypadki notowano już w innych częściach kraju.

W czasie obchodu ankieter nie ma prawa wejść do mieszkania. Nie może również zadawać pytań. Chodzi tylko o weryfikację danych adresowych.

Czas na pytania przyjdzie z początkiem kwietnia. Statystycy wylosują 20 proc. gospodarstw domowych w regionie. Później ankieterzy rozpoczną wywiady z mieszkańcami. Ilość pytań zależy od sytuacji w danej rodzinie.

Pytania będą dotyczyć wielu dziedzin, np. edukacji, źródeł dochodu i sytuacji mieszkaniowej. Spis obejmie również kwestie przynależności do kościoła, prokreacji i orientacji seksualnej. Odpowiedź na tego rodzaju pytania jest jednak dobrowolna.

Rachmistrz wprowadzi nasze odpowiedzi do elektronicznego terminala. Stamtąd zostaną przesłane do centralnego serwera. Przekaz będzie szyfrowany. Dane w terminalu również zostaną zakodowane. Dlatego nawet, jeśli rachmistrz zgubi urządzenie, znalazca nie uzyska dostępu do ankiet. Wszystkie informacje zebrane przez ankieterów będą objęte tajemnicą statystyczną.

Spis powszechny 2011. Informacje będą zbierane nie tylko przez wywiady

Statystycy zachęcają do wypełniania ankiet przez internet. Dzięki temu wyniki spisu będą bardziej miarodajne. Strona internetowa, umożliwiająca samodzielne wypełnienie ankiety będzie dostępna od 1 kwietnia. Wyniki spisu poznamy w przyszłym roku.

Po co ten spis powszechny 2011?

Spis dostarczy szczegółowych informacji o liczbie ludności, strukturze demograficznej i warunkach życia. Pozwoli również zdobyć wiedzę na temat zmian demograficznych i społecznych, po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Ostatni spis przeprowadzono u nas 2002 roku. Po tegorocznym badaniu będzie można porównać wyniki i sprawdzić, jak zmieniły się warunki życia mieszkańców. Statystycy porównają również sytuację w Polsce do innych krajów UE. Podobny spis będzie bowiem prowadzony we wszystkich krajach wspólnoty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska