Ostatni spis powszechny miał miejsce w 2002 roku. Kolejny zostanie przeprowadzony w 2011 r. W spisie powszechnym, który będzie trwał od 1 kwietnia do 30 czerwca, będą zbierane dane dotyczące: stanu i charakterystyki demograficznej ludności, edukacji, aktywności ekonomicznej osób, dojazdu do pracy, źródła utrzymania, niepełnosprawności, obywatelstwa, migracji wewnętrznych i zewnętrznych, narodowości i języka oraz mniejszości narodowych i etnicznych, gospodarstw domowych i rodzin, stanu i charakterystyki zasobów mieszkaniowych (mieszkania i budynki).
- W tym spisie głównym sposobem zbierania danych będzie spis internetowy - informuje Władysław Wiesław Łagodziński, rzecznik prasowy Głównego Urzędu Statystycznego. - Oznacza to, że w spisie ludności z lokalnych urzędów będzie można uzyskać swoje hasło i login, dzięki którym sami będziemy mogli wypełniać dane do spisu przez internet.
Dzięki temu GUS liczy na duże oszczędności, gdyż nie trzeba będzie zatrudniać zbyt wielu rachmistrzów. W 2002 było ich aż 187 tys., teraz ma być ich tylko ok. 15 tys. - To także oszczędność papieru i czasu - wylicza Łagodziński. - Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii opracowanie wyników potrwa znacznie krócej niż to miało miejsce przy poprzednim spisie.
Powszechny spis ludności i mieszkań w 2011r. (NSP 2011) będzie pierwszym spisem powszechnym od czasu, kiedy Rzeczpospolita Polska stała się państwem członkowskim Unii Europejskiej. Z tego faktu wynika szereg zobowiązań, m.in. konieczność dostarczenia informacji z dziedziny demograficzno-społecznej oraz społecznoekonomicznej, w zakresie i terminach określonych przez Komisję Europejską.
