Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spółdzielnia decyduje kto płaci za windę

Ewa Abramczyk-Boguszewska
fot. Internet
- Mieszkam na pierwszym piętrze wieżowca, a muszę płacić za windę. Uważam, że to niesprawiedliwe - skarży się nasza Czytelniczka

- W związku z tym, że mieszkam na pierwszym piętrze i zrozumiałe nie korzystam z windy - mówi dalej nasza Czytelniczka. - Nie zgadzam się z tym, że spółdzielnia każe lokatorom z pierwszego piętra płacić za użytkowanie windy. Obowiązująca nas opłata wynosi połowę stawki od osoby. Musimy płacić również co miesiąc dwa złote na remont windy. Czy istnieją przepisy, które mówią o obowiązku wnoszenia takich opłat przez mieszkańców lokali na niższych piętrach w wieżowcach?

Trzeba złożyć wniosek

- Nie ma odgórnych przepisów regulujących tę kwestię - odpowiada Andrzej Krzyżański, prezes Krajowego Związku Lokatorów i Spółdzielców. - Mówią o tym wewnętrzne ustalenia każdej spółdzielni. Jeśli lokatorzy z pierwszego piętra nie zgadzają się z zapisem nakazującym im uiszczanie opłat za korzystanie z windy, powinni to zgłosić na walnym zebraniu. Muszą oczywiście przekonać pozostałych do swojego pomysłu.

Andrzej Krzyżański mówi jednak, że jego zdaniem za windę powinni płacić wszyscy lokatorzy danego budynku. - Winda jest przecież jego elementem - mówi. - Na podobnej zasadzie można by uznać, że za remont dachu mają płacić tylko lokatorzy ostatnich pięter. Moim zdaniem odpowiedzialność za utrzymanie budynku spoczywa na wszystkich jego mieszkańcach.

Na parterze bez opłaty

Spółdzielnie często zwalniają z opłat za korzystanie z windy lokatorów mieszkających na parterze. Tak jest, na przykład w Bydgoskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. - Nasi mieszkańcy wnioskowali, aby nie zmieniać dotychczasowych zasad - mówi Tadeusz Stańczak, prezes BSM. - Pozostaliśmy więc przy ustaleniu, że lokatorzy z parteru w ogóle nie płacą za windę, a osoby mieszkające na pierwszym piętrze obowiązuje 50-procentowa opłata od osoby.

Tak samo jest w Spółdzielni Mieszkaniowej "Południe" we Włocławku. - Opłaty za windę w pełnej wysokości ponoszą lokatorzy mieszkań od drugiego piętra wzwyż - informują w spółdzielni.- Jest to logiczne, ponieważ mieszkańcy parteru i pierwszego piętra rzadziej korzystają z windy niż osoby mieszkające wyżej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska