2300 mieszkańców mieszka w sępoleńskiej Spółdzielnia Mieszkaniowej, która obchodzi właśnie swoje 50. urodziny. Przymiarki do jej założenia rozpoczęły się jesienią 1965 roku. Oficjalnie udało się wszystko dopiąć w grudniu. Przez te 50 lat sporo się wydarzyło...
Dorosz - Rolla
Pół wieku temu w powiecie sępoleńskim narodziła się Spółdzielnia Mieszkaniowa, a potem zaczęły wyrastać z ziemi pierwsze bloki. Minęło bowiem kilka lat, zanim ówczesnym władzom SM udało się wznieść do góry pierwszy blok. Wówczas nie było to takie proste.
Pierwszym prezesem spółdzielni został Stanisław Dorosz, a przewodniczący rady nadzorczej został wtedy Henryk Kowalski. Dziś te funkcje pełnią Andrzej Rolla oraz Danuta Daszkiewicz. I właśnie oni pełnili role gospodarzy uroczystych obchodów pięćdziesięciolecia, na których spotkali się byli i obecni członkowie władz Spółdzielni Mieszkaniowej, zasłużeni działacze oraz samorządowcy. Była okazja do wspomnień i podsumowań. Wybitni działacze otrzymali specjalne wyróżnienia.
Spółdzielnia ma pod swoim dachem obecnie 34 budynki mieszkalne, w których jest 1045 mieszkań i zajmują 55 tysięcy metrów kw. Mieszka w nich 2300 mieszkańców. Pierwszy blok SM powstał w 1972 roku w Sępólnie, po roku pojawił się już kolejny z numerem dwa. Obecnie w Sępólnie SM ma 18 budynków i 644 mieszkania. Po kilku i kilkunastu latach zaczęły powstawać bloki i budynki w Więcborku (dziś jest ich 10), Sośnie i Kamieniu (dziś jest ich po trzy). Największy boom inwestycyjny był w latach 80. Spółdzielnia współpracowała wówczas m.in. z Centralnym Związkiem Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego w Bydgoszczy oraz w Warszawie.
Hamulec zaciągnięty
W latach 90. rozwój przyhamował, bo zmieniła się polityka państwa wobec spółdzielczości mieszkaniowej. Jak wspominają w spółdzielni, ostatni oddany do użytku budynek to blok z nr 19 w Sępólnie, który powstał w czerwcu 1995 r. na warunkach własnościowych praw do lokali spółdzielczych.
Jak wspominano, przez te wszystkie lata członkowie Spółdzielni Mieszkaniowej angażowali się również w rozwój świetlic, organizację imprez dla członków spółdzielni.