W salach lekcyjnych trzeba otwierać okna, gdyż na kaloryferach nie ma regulatorów, które ustawiłyby ogrzewanie na potrzebnym poziomie. Jak wiemy, opłaty za centralne ogrzewanie to lwia część kosztów utrzymania budynków.
- Nie może być tak, że ciepło ulatuje przez okno. To marnowanie samorządowych pieniędzy - zgłaszał problem na sesji radny PO Michał Czepek.
Urząd Miejski zdecydował się ocieplić budynki przedszkoli, szkół i urzędu pracy. Już wyliczono, że oszczędności w utrzymaniu tych obiektów sięgają średnio 21 procent. Zmniejszyły się bowiem koszty ogrzewania.
Przeczytaj: Energia odnawialna. Gospodarz nie dokłada ani złotówki, a zyskuje wiele
Opłaciło się ocieplać
Grudziądzki OPEC przedstawił analizę energochłonności w budynkach Przedszkola Miejskiego "Kuntersztyn", Szkoły Podstawowej nr 16, Gimnazjum nr 4, Przedszkola Miejskiego "Kopernik", Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 i Powiatowego Urzędu Pracy.
Najwięcej zaoszczędziły Gimnazjum nr 4 (prawie 26 proc.) i przedszkole "Kopernik" (ponad 25 proc.).
W Zespole Szkół Ogólnokształcących na Rządzu, w którego skład wchodzi SP nr 20, oszczędności na energii cieplnej sięgnęły 23 procent. Czy nie byłyby większe, gdyby nie ciągłe otwieranie okien, żeby się nie pocić w klasach?
- Rozmawiałem o tym z dyrekcją Szkoły Podstawowej nr 20 - wyjaśniał na sesji prezydent Robert Malinowski. - Nie jest możliwe zainstalowanie regulatorów ciepła na grzejnikach. Konieczna jest wymiana instalacji grzewczej w całym obiekcie. Na tę ogromną inwestycję miasta w tej chwili nie stać. To pierwszy sezon, kiedy przeliczamy koszty utrzymania budynków po ich ociepleniu. Jedyne rozwiązanie w SP 20 to korekta mocy zamówionej w OPEC.
Przeczytaj: Energia odnawialna. Biopaliwa rodem z Lubienia Kujawskiego
Rzecznik prezydenta:- Sale trzeba wietrzyć
Wczoraj rzecznik prasowy prezydenta Magda Jaworska-Nizioł poinformowała: "(...) Sale lekcyjne oraz wszystkie inne pomieszczenia powinny być systematycznie wietrzone. Zatem nie ma mowy o jakimkolwiek problemie. Poza tym o zmniejszenie mocy zamówionej dyrektor szkoły nr 20 występowała tuż po zakończeniu termomodernizacji. W tej chwili planuje złożenie kolejnego wniosku o zmniejszenie mocy. Warto zauważyć, że umowy z OPEC-em podpisuje dyrektor jednostki a nie miasto".
Michał Czepek wyjaśnia, że nawet w mrozy, gdy był w SP 20 na szkolnym konkursie, gremialnie otwierano okna, bo było za gorąco: - To zjawisko powszechne. Po wymianie okien i ociepleniu budynków oszczędności powinny sięgnąć 30 proc, a mamy 21-22. Można jeszcze zaoszczędzić 8 proc. kosztów. Są fundusze na remonty szkół. Naczelnik wydziału edukacji może przeznaczyć część na wymianę zaworów przy grzejnikach. Taka inwestycja może się zwrócić w dwa-trzy lata.
Czytaj e-wydanie »