https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Spotkania z wiedzą

Kamil Sakałus
W Instytucie fizyki zorganizowano "Zabawy z  fizyką"
W Instytucie fizyki zorganizowano "Zabawy z fizyką" Kamil Sakałus
Pokaz nieba przez paraboliczny teleskop, wycieczka do Centrum Astronomicznego w Piwnicach, nauka malowania na jedwabiu, scenki z życia filozofów, a także dyskusja na temat narodowości Mikołaja Kopernika pt. "Rodak czy współobywatel" - to tylko niektóre atrakcje rozpoczętego wczoraj Festiwalu Nauki i Sztuki.

     W Centrum Astronomicznym w Piwnicach zaprezentowano przyrządy jakimi posługują się astronomowie. Młodzi ludzie, którzy przyjechali do Piwnic wzięli udział w pokazie najciekawszych obiektów kwietniowego nieba. Natomiast w toruńskim planetarium odbył się pokaz największych planet naszego układu słonecznego pt. "Giganci nocy".
     Ciekawą imprezę przygotował Instytut Filozofii UMK. Interaktywne scenki z życia filozofów, rozmowy ze słynnymi myślicielami - cieszyły się ogromnym zainteresowaniem młodych torunian. Wszyscy chętni, mogli spróbować swoich sił w zagadkach i eksperymentach filozoficznych.
     Sprawność intelektualną odwiedzających sprawdzali studenci z koła Naukowego Studentów Fizyki. Amatorzy hazardu, dzięki wykładowi połączonemu z pokazem dowiedzieli się jakimi zasadami rządzi się ruletka. W Archiwum Państwowym odbył się pokaz i wystawa pt. "Znani i nieznani. Ślady osób i rodzin w toruńskich archiwaliach". - Komplet publiczności zgromadziła dyskusja przygotowana przy studentów Stosunków Międzynarodowych poświęcona negocjacjom Polski z Unią Europejską. Nasza najśmielsze oczekiwania przeszła również frekwencja na warsztatach: "Jak malować na jedwabiu" i "Bukiety z duszą" - mówi Kinga Nemere - Czachowska, z Centrum Promocji i Rozwoju UMK.
     Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty: "Jak malować na ścianie" i "Jak powstaje grafika?" odbywające się na Wydziale Sztuk Pięknych. Wiążacy swoją przyszłość z pracą w mediach wzięli udział w warsztatach radiowych przygotowanych przez Radio PIK.
     Jak węgiel szkłopodobny uzupełnia ubytki kostne, Jak sztuczne satelity pomagają w badaniach laboratoryjnych? - na te pytania starali się odpowiedzieć naukowcy z Instytut Fizyki.
     Dla melomanów przygotowano otwarte próbę Chóru Akademickiego, a dla nauczycieli warsztaty pt. "Lekcja wychowawcza miejscem dialogu pomiędzy nauczycielem a uczniem. Najmłodsi tłumnie odwiedzali Muzeum Przyrodnicze w Ogrodzie Zoobotanicznym, gdzie prezentowano fascynujący świat flory i fauny z całego świata.
     Niezwykle ciekawie zapowiada się dzisiejszy dzień festiwalu, podczas którego odbędzie się więcej imprez niż w czwartek. Szczególnie warta polecenia jest dyskusja z udziałem prof. Andrzeja Zybertowicza pt. "Dlaczego nie ufamy politykom? Diagnoza polskiego życia publicznego." Początek o godz. 18.00 w Dworze Artusa.
     

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska