Smaki Kujaw i Pomorza - Sezon 4 odcinek 20

Spotkanie na temat współpracy w zakresie promocji, rozwoju i marki „Ziemi Chełmińskiej“
W Sali Mieszczańskiej w Muzeum Ziemi Chełmińskiej odbyło się spotkanie dotyczące współpracy miast, gmin, instytucji i organizacji turystycznych w zakresie promocji, rozwoju i marki „Ziemi Chełmińskiej“.
- Inicjatywa podjęcia tego tematu spotkała się z ogromnym zainteresowaniem, o czym świadczy obecność przedstawicieli samorządów, muzeów, organizacji i instytucji, ale również podpisane listy poparcia przekazane na spotkaniu lub podpisane po spotkaniu, ale też te przesłane ze strony m.in. samorządów, których przedstawiciele nie mogli być obecni na naszym spotkaniu - informuje Piotr Murawski, zastępca burmistrza Chełmna.
Skąd wziął się pomysł podjęcia tej inicjatywy?
- Wszyscy jesteśmy mieszkankami i mieszkańcami wyjątkowego miejsca w Polsce, położonego pomiędzy rzekami: Wisłą, Drwęcą i Osą – Ziemi Chełmińskiej - podkreśla Piotr Murawski. - Miejsce to stanowiło niezwykle ważny obszar w historii Europy, ale przede wszystkim odegrało ogromną rolę w historii Polski i Zakonu Krzyżackiego. Mając na uwadze zanikanie wiedzy na temat Ziemi Chełmińskiej - i miast położonych w jej granicach - na niwie: edukacji, kultury, sztuki, architektury, historii, turystyki i promocji, zaprosiliśmy miasta i gminy położone na terenie Ziemi Chełmińskiej do współpracy przy działaniach mających na celu przywrócenie wiedzy na temat Ziemi Chełmińskiej, jak również jej szeroką promocję.
Wszystkie miasta i gminy z terenu „Ziemi Chełmińskiej” są wyjątkowe, posiadają bogatą historię, cenne zabytki i wiele ciekawych atrakcji turystycznych.
- To nasze wspólne dziedzictwo kulturowe, dziedzictwo Ziemi Chełmińskiej. Dziś, niestety, obserwujemy stopniowe pomijanie znaczenia „Ziemi Chełmińskiej”, jako niezwykle ważnego historycznie, geograficznie czy turystycznie regionu na mapie Polski - uważa Piotr Murawski. - W trakcie spotkania podjęliśmy dyskusję na temat Ziemi Chełmińskiej. Czy jest obecna w regionalnej świadomości? Czy mieszkańcy Ziemi Chełmińskiej czują się chełminiakami? Czy widzimy w naszym regionie "chełmińskość"? I kluczowe: czy jesteśmy gotowi na współpracę, aby z potencjału dziedzictwa kulturowego Ziemi Chełmińskiej uczynić potencjał rozwoju miast, miasteczek, miejscowości i gmin na niej położonych. Po spotkaniu mamy pewność: tak - jest potencjał, tak - jest wola współpracy, tak - jest konieczność podjęcia działań.
Spotkanie w chełmińskim ratuszu to początek
Zastępca burmistrza ma nadzieję ba dobrą i długotrwałą współpracę turystyczną, promocyjną, kulturalną oraz co kluczowe gospodarczą.
- Naszą inicjatywą chcemy spowodować, aby marka „Ziemia Chełmińska” pojawiła się w świadomości nie tylko środowisk zainteresowanych osób czy mających wpływ na opracowywanie podręczników i innych materiałów edukacyjnych, budowanie lokalnych marek regionu, ale przede wszystkim turystów odwiedzających Polskę oraz nasz region - wskazuje Piotr Murawski.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele: Chełmży, Lisewa, Łysomic, Łasina, Nowego Miasta Lubawskiego, Kijewa Królewskiego, Torunia, Stolna, gminy Chełmno, Golubia - Dobrzynia, Grudziądza, Wąbrzeźna, Brodnicy oraz gospodarze z Chełmna.