Jeżeli rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło bez zachowania okresu wypowiedzenia z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby trwającej dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku chorobowego oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące, pracodawca powinien w miarę możliwości ponownie zatrudnić pracownika.
Oczywiście, o ile taki pracownik , zgodnie z art. 53 § 5 Kodeksu pracy w okresie 6 miesięcy od dnia rozwiązania umowy o pracę zgłosi swój powrót do pracy niezwłocznie po ustaniu tych przyczyn.
Określenie: pracodawca powinien w miarę możliwości zatrudnić pracownika, oznacza w istocie obowiązek zatrudnienia pracownika. Muszą jednak zostać spełnione warunki określone we wspomnianym przepisie.
- Po pierwsze, pracodawca musi mieć faktycznie możliwość zatrudnienia pracownika. O tym, czy taka możliwość istnieje, będzie świadczyła np. prowadzona przez pracodawcę rekrutacja na stanowisko, na którym pracownik był zatrudniony lub które odpowiada kwalifikacjom podwładnego.
- Po drugie, pracownik w terminie sześciu miesięcy od dnia rozwiązania umowy o pracę musi zgłosić swój powrót do pracy niezwłocznie po ustaniu przyczyn rozwiązania umowy o pracę. Jeśli oba te warunki zostały spełnione, pracodawca będzie musiał ponownie zatrudnić tę osobę.
Jeśli odmówi zatrudnienia, wówczas pracownikowi będzie przysługiwało prawo odwołania do sądu pracy i dochodzenia nawiązania stosunku pracy. Odwołanie należy złożyć w terminie 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o odmowie ponownego zatrudnienia.
Wyrok uwzględniający powództwo,tj. nakazujący zatrudnić pracownika, nie będzie równoznaczny z nawiązaniem stosunku pracy. Nawiązanie stosunku pracy dojdzie do skutku w chwili ponownego zawarcia umowy o pracę. Umowa taka nie musi zostać zawarta na warunkach identycznych jak poprzednio obowiązujące.
Źródło: Strefa Biznesu NTO