Sprawdź rodzicu do jakich płatnych urlopów masz prawo, gdy urodzi się Wam dziecko i gdy adoptujecie [zasady]

Małgorzata Wąsacz
Małgorzata Wąsacz
Urlop rodzicielski jest jednakowy dla wszystkich. Trwa  32 tygodnie, bez względu na liczbę urodzonych dzieci
Urlop rodzicielski jest jednakowy dla wszystkich. Trwa 32 tygodnie, bez względu na liczbę urodzonych dzieci Pixabay.com
Coraz więcej mam i ojców bierze zasiłek macierzyński i opiekują się dzieckiem przez rok.

Za czas urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego należy się zasiłek macierzyński. Wyjaśniamy, ile on wynosi oraz jakie są wymiary tych urlopów w 2018 roku.

Wprowadzony w 2013 roku urlop rodzicielski dał rodzicom możliwość przebywania z dzieckiem aż do 52 tygodni. Od stycznia 2016 roku obowiązują dwa rodzaje urlopów w związku z narodzinami dziecka: urlop macierzyński (20 tygodni) oraz urlop rodzicielski (32 tygodnie). Nie ma już dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

Coraz więcej rodziców w regionie korzysta z tych płatnych urlopów. W 2016 roku ZUS Oddział Bydgoszcz odnotował 9346 rodziców pobierających zasiłek macierzyński z tytułu urlopu macierzyńskiego (8920 kobiet i 426 mężczyzn) oraz 12378 z tytułu urlopu rodzicielskiego (12267 kobiet i 111 mężczyzn). W ZUS Oddział w Toruniu było to odpowiednio: 9207 (8806 kobiet i 401 mężczyzn) oraz 12181 (12081 kobiet i 100 mężczyzn).

Natomiast w 2017 roku w bydgoskim Oddziale ZUS zasiłek macierzyński z tytułu urlopu macierzyńskiego wypłacano 9691 osobom (9272 kobietom i 419 mężczyznom), a tytułu urlopu rodzicielskiego 9815 osobom (9740 kobietom i 75 mężczyznom).

W Oddziale ZUS w Toruniu było to odpowiednio: 9609 (9194 kobiet i 415 mężczyzn) oraz 9630 (9535 kobiet i 95 mężczyzn).

Przeczytaj też: Chcesz wrócić do pracy po urodzeniu dziecka? Weź udział w darmowych szkoleniach w Kujawsko-Pomorskiem

Mama i tata mogą się podzielić urlopem

Urlop macierzyński wynosi:
- 20 tygodni (140 dni) - w przypadku urodzenia lub adoptowania jednego dziecka,

- 31 tygodni (217 dni) - w przypadku urodzenia lub adoptowania dwojga dzieci,

- 33 tygodnie (231 dni) - w przypadku urodzenia lub adoptowania trojga dzieci,

- 35 tygodni (245 dni) - w przypadku urodzenia lub adoptowania czworga dzieci,

- 37 tygodni (259 dni) - w przypadku urodzenia lub adoptowania pięciorga i więcej dzieci.

Co ważne, urlop macierzyński jest obowiązkowy. Zatem nie można z niego zrezygnować. Pierwsze 14 tygodni zarezerwowane jest wyłącznie dla matki. Pozostałe 6 tygodni rodzice mogą podzielić między sobą. Wniosek o urlop macierzyński należy złożyć co najmniej 14 dni przed przewidzianą datą porodu. Mama może również przed porodem wykorzystać urlop macierzyński. Nie może to być jednak więcej niż 6 tygodni. W takim wypadku po narodzinach dziecka przysługuje jej już tylko 14 tygodni urlopu.

Maksymalnie w czterech częściach

Urlop rodzicielski jest jednakowy dla wszystkich. Trwa 32 tygodnie, bez względu na liczbę dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Z urlopu można skorzystać bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, jednorazowo lub w maksymalnie 4 częściach (wcześniej były to trzy części). Rodzice mają czas na wykorzystanie tego urlopu aż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko skończy sześć lat. Dodatkowo do 16 tygodni urlopu rodzicielskiego można wykorzystać w dogodnym dla rodziców czasie, który nie przypada bezpośrednio po poprzedniej części urlopu.

Z części urlopu na przemian może skorzystać zarówno tata, jak i mama dziecka (np. 10 tygodni mama, 10 tygodni tata i 12 tygodni znów mama).

Zasiłek dla rodzica

Za czas przebywania na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim należy się zasiłek macierzyński w wysokości:

- 100 proc. kwoty, od której oblicza się wysokość zasiłku (podstawy jego wymiaru) przez pierwszą część okresu jego pobierania (urlop macierzyński, urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz 6 tygodni urlopu rodzicielskiego) i 60 proc. tej podstawy przez pozostałą część urlopu rodzicielskiego,

- 80 proc. kwoty, od której oblicza się wysokość zasiłku (podstawy jego wymiaru), przez cały okres jego pobierania, jeśli złożymy wniosek o zasiłek w pełnym wymiarze w czasie 21 dni od urodzenia dziecka lub przyjęcia go na wychowanie.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie