Zima nie odpuszcza. Kilkustopniowe mrozy zmuszają do intensywnego ogrzewania lokali mieszkalnych i użytkowych. Wiąże się to z ogromną ilością zanieczyszczeń, jakie przedostają się do atmosfery. Najgorzej pod tym kątem w gminie Świecie sytuacja wygląda w rejonie starego miasta, gdzie budynki wyposażone są w przestarzałe urządzenia grzewcze.
Nie bez znaczenia jest także działalność firmy Mondi.
Ruszają z badaniami
Na chwilę obecną Urząd Miejski w Świeciu nie dysponuje dokładnymi danymi co do stopnia
zanieczyszczenia powietrza w Świeciu. Niebawem jednak sytuacja ta ulegnie zmianie, gdyż w ramach przyjętego do realizacji programu gospodarki niskoemisyjnej miasto zleci takowe badanie firmie Softblue S.A. z Bydgoszczy.
- Podpisaliśmy już umowę. Jesteśmy umówieni na realizację zlecenia w dniach 6-10 marca – mówi Marta Karolczak, kierownik wydziału rolnictwa, ochrony środowiska i gospodarki komunalnej Urzędu Miejskiego w Świeciu.
Nieoficjalne źródła wskazują jednak, że możemy spodziewać się raczej niekorzystnego wyniku. - Jeśli z przeprowadzonych badań wynikną przekroczenia w normach, będziemy musieli poinformować o tym fakcie wojewódzki inspektorat ochrony środowiska w Bydgoszczy - wyjaśnia Marta Karolczak.
Jakością powietrza interesują się na co dzień mieszkańcy.
- Mieliśmy zgłoszenie o nieprawidłowościach przy ogrzewaniu budynku, w którym mieści się hotel Magdalenka - mówi Karolczak. - Przeprowadziliśmy kontrolę. Administrator przedstawił nam wszelką potrzebną dokumentację począwszy od faktur za zakupiony węgiel, aż po te ze spółdzielni kominiarskiej. Nie stwierdziliśmy żadnych niezgodności.
Można słono zapłacić
Urzędniczka przestrzega jednak, że w przypadku, gdy administratorowi zostanie udowodniona wina z tytułu nieprawidłowego dogrzewania budynku, czeka go szereg sankcji. Jedną z nich jest choćby pokrycie kosztów kontroli i ekspertyz.
Ale gmina idzie na rękę mieszkańcom, którzy troszczą się o środowisko. Każdemu, kto postanowi wymienić urządzenia na mniej szkodliwe dla środowiska, urząd miejski gwarantuje dofinansowanie - od 100 do 250 procent kwoty bazowej, która wynosi 1800 złotych. W tym celu do urzędu wpływa około 200 wniosków rocznie.
