Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawdziliśmy, jak bydgoskie uczelnie przygotowane są do przyjęcia niepełnosprawnych studentów

SYLWIA SITKA, DARIA JANKIEWICZ
- Mimo choroby, nie czuję się jak student drugiej kategorii - stwierdza Mikołaj Piekut, student WSG.
- Mimo choroby, nie czuję się jak student drugiej kategorii - stwierdza Mikołaj Piekut, student WSG. Tytus Żmijewski
Mają podjazdy, windy i gwarancję wyrozumiałości ze strony wykładowców.

Najwięcej, bo aż 350 niepełnosprawnych studentów jest na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego. - Uczelnia robi wszystko, co może, żeby ułatwić im naukę. Mamy podjazdy, windy, podnośniki, żółte linie na ścianach i schodach ułatwiające poruszanie się osobom niedowidzącym - wymienia Urszula Kulesza z Biura Informacji i Promocji UKW.

Dużą popularnością wśród niepełnosprawnych cieszy się także Wyższa Szkoła Gospodarki. - Skupiamy się głównie na aktywizacji studentów. Proponujemy m.in. atrakcyjne staże, praktyki, uczestnictwo w sekcji wioślarskiej - wymienia Radosław Cichański, specjalista ds. osób niepełnosprawnych z WSG. Słabosłyszący mogą korzystać z nowoczesnych systemów FM wyostrzających słuch. Na niepełnosprawnych czekają także alternatywne formy zdawania egzaminów. - Najczęściej wybierają formę pisemną za pomocą specjalnych laptopów - tłumaczy Cichański.

Czekają atrakcyjne ulgi

Gorzej wygląda sprawa architektonicznego dopasowania uczelni. Największym problemem jest duża liczba starych budynków. Utrudnienia te WSG rekompensuje jednak studentom całą gamą ulg, z jakich mogą skorzystać.
- Przysługuje nam np. możliwość przedłużenia czasu trwania egzaminów nawet o 50 proc., wypożyczanie na krótki okres książek z czytelni głównej, nagrywanie wykładów lub korzystanie z indywidualnej organizacji studiów - mówi Mikołaj Piekut, niedosłyszący student pierwszego roku na WSG i przewodniczący Zrzeszenia Studentów Niepełnosprawnych.

Na Uniwersytecie Technologiczno - Przyrodniczym wszystkie nowe obiekty są architektonicznie przystosowane do potrzeb niepełnosprawnych. Jest tak na wydziałach przy ul. Kordeckiego i Kaliskiego, a także w Auditorium Novum i w Regionalnym Centrum Innowacyjności.
- Ostatnio przystosowaliśmy też dwanaście toalet i wykonaliśmy pojazdy w akademikach, a w Studium Wychowania Fizycznego i Sportu mamy siłownię wyposażoną w sprzęt rehabilitacyjny - mówi Wojciech Chmara, rzecznik UTP. - Oczywiście wiele jeszcze zostało do zrobienia - przyznaje.

Aż 104 niepełnosprawnych studentów wybrało Kujawsko Pomorską Szkołę Wyższą. We wszystkich budynkach uczelni są podjazdy, podnośniki i windy wyposażone w system mówiący.

Asystent podprowadzi

Na Collegium Medicum UMK niepełnosprawni studenci mogą ubiegać się o przyznanie im asystenta, który pomagałby im w poruszaniu się po budynku i dotarciu na uczelnie.
Niepełnosprawne osoby sporadycznie wybierają za to oddział zamiejscowy Wyższej Szkoły Informatyki z Łodzi i Wyższą Szkołę Środowiska. Uczelnie te pod względem architektonicznym nie są prawie w ogóle przygotowane do ich przyjęcia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska