https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Średniowieczne klimaty

Tekst i fot. Barbara Zybajło
Adam Paluśkiewicz pokazuje, jak wyglądała  kiedyś Tuchola
Adam Paluśkiewicz pokazuje, jak wyglądała kiedyś Tuchola
W piątek w Muzeum Borów Tucholskich odsłonięto makietę średniowiecznej Tucholi.

W nabitej ludźmi książnicy wysłuchano wykładów o historii powiatu tucholskiego. Wszystko z okazji Dnia Ochrony Zabytków. Po raz kolejny okazało się, że muzealne sale są ciasne, małe i duszne i aż prosi się, żeby pomyśleć o większym oddechu dla ekspozycji. - Te mury mają ponad sto lat - tłumaczył Leszek Ciżmowski ze starostwa. - Chcieliśmy pokazać, jak nasza Tuchola wyglądała w średniowieczu. Gdzie był zamek, gdzie fosa i mury, których fragmenty zachowały się do dziś.

Makietę autorstwa Ryszarda Kaczora odsłonili starosta Piotr Mówiński i burmistrz Tadeusz Kowalski. - Takie momenty są ważne dla podtrzymania tradycji i dbałości o historyczną pamięć - przypominał Kowalski i wspomniał, że dobrze byłoby, żeby w końcu Tuchola doczekała się większej powierzchni dla ekspozycji. O średniowiecznych murach opowiedział Adam Paluśkiewicz. - Ta Tuchola, którą znacie, i ta ze średniowiecza, to zupełnie inne miasta - mówił i pokazał młodzieży oraz dorosłym, co znajdowało się w miejscu SP 1.

A w książnicy o powiecie tucholskim w okresie II Rzeczpospolitej mówił prof. Zbigniew Biegański, o subkulturach młodzieżowych prof. Andrzej Zaćmiński, a zabytkowych kopalniach w Pile Wojciech Weyna - prezes stowarzyszenia Buko. Referaty odczytali także uczniowie - o cmentarzu ewangelickim w Trzebcinach mówiła Agata Konczal z LO, kościele św. Nepomucena w Dąbrówce Magdalena Sajkowska i Adam Rydygier z ZSLiT, a o cmentarzu jenieckim w Tucholi Adam Brzoszczyk z LO.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska