Zobacz wideo: Powrót do szkół w reżimie sanitarnym.
W inauguracji on-line wzięli udział przedstawiciele 17 szkół objętych programem z województw kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego i wielkopolskiego, czyli tych regionów (a właściwie ich fragmentów), które znajdują się na terenie administrowanym przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej „Wody Polskie” w Bydgoszczy.
Najcenniejszy ze wszystkich zasobów
Woda to najcenniejszy ze wszystkich zasobów. Celem akcji Szkoła Przyjazna Wodzie Aktywni Błękitni jest edukacja dzieci, ale również ich rodziców i nauczycieli na temat zrównoważonego rozwoju w gospodarce wodnej. Potrzebujemy pomocy małych Superbohaterów! To dzięki tym młodym hydrologom, w przyszłości wody nigdy nie zabraknie. Choć najpierw musimy nauczyć dzieci dobrych nawyków i dać im podstawy istotnej wiedzy
- powiedział Grzegorz Smytry, dyrektor RZGW w Bydgoszczy.
Szkoły powinny być przyjazne wodzie
Do programu przystąpiło blisko 2 tysiące uczniów, którzy będą brać udział w zajęciach edukacyjnych, pokazach, akcjach sprzątania rzek i jezior oraz szkoleniach ratownictwa wodnego.
Szkoła może być przyjazna wodzie. I można ją zgłosić do specjalnego programu
- Głównym celem programu Aktywni Błękitni jest stworzenie sieci szkół przyjaznych wodzie, które we współpracy z rodzicami, nauczycielami i uczniami oraz społecznością lokalną, systematycznie i planowo będą działać na rzecz edukacji o zrównoważonym rozwoju w gospodarce wodnej, szczególnie ochrony środowiska, ochrony przeciwpowodziowej i zapobieganiu skutkom suszy - wyjaśnił Damian Klich, koordynator programu.
Będą certyfikaty
Placówka, która zrealizuje założenia programu, otrzyma certyfikat "Szkoły Przyjaznej Wodzie". Program potrwa do 1 października 2021 r.
Program „Aktywni Błękitni” otrzymał patronat Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Klimatu i Środowiska oraz Kuratoriów Oświaty w Bydgoszczy, Poznaniu, Gdańsku i Szczecinie.
Gdańsk także edukuje
Program edukacyjny Wód Polskich „Aktywni Błękitni” realizowany jest także przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej „Wody Polskie” w Gdańsku, który administruje zlewnią Dolnej Wisły, a zatem obejmuje północną część województwa kujawsko-pomorskiego.
I chociaż lista szkół uczestniczących w programie jest na ten rok już zamknięta, to internet „Wód Polskich” pozostaje otwarty dla każdego.
Cały czas można obejrzeć spektakl interaktywny spektakl pt. „Nowa Hydrozagadka, czyli dzieci i ryby mają głos”, przygotowany dla uczniów podstawówek. Każdy uczeń, czy klasa szkolna mogą włączyć się w konkursy i akcje organizowane na profilu Facebook Aktywni Błękitni i na stronie internetowej Wód Polskich.
Właśnie zakończył się konkurs rysunkowy dla uczniów szkół podstawowych. Na zwieńczenie zimowego wypoczynku w czasie ferii, dzieci miały za zadanie przedstawić w formie graficznej wiślane lodołamacze w akcji, a także napisać dlaczego ich zdaniem bez względu na warunki pogodowe, lodołamacze muszą być w gotowości.
Spektakl online. Nowa Hydrozagadka, czyli dzieci i ryby mają głos
- Konkurs spotkał się z szerokim odzewem uczniów, którzy wykazali się niezwykłą kreatywnością, zaangażowaniem, a także wiedzą. Napłynęło do nas blisko 300 zróżnicowanych prac, które nasi najmłodsi odbiorcy stworzyli posługując się rozmaitymi narzędziami i technikami, m.in. kredkami, ołówkami, mazakami, farbami, wycinankami, wyklejankami, czy plasteliną – opowiada Bogusław Pinkiewicz, rzecznik prasowy RZGW „Wody Polskie” w Gdańsku.
To też może Cię zainteresować
