– Przyjęty przez nas w 2017 r. program zaprojektowania i wyprodukowania naściennych oraz wolnostojących stacji ładowania w pełni wpisuje się w rządowy program rozwoju elektromobilności - wskazywał Krzysztof Magierowski, prezes zarządu Kolejowych Zakładów Łączności w Bydgoszczy. - Efektem tego są stacje ecoMOTO, które dziś uruchamiamy - tłumaczył podczas uruchomienia stacji ładowania pojazdów przy dworcach PKP w Katowice, Katowice Ligota, Częstochowa i Gliwice na początku listopada.
- Urządzenia są przygotowane do pracy w systemie operatora i są zgodnie z obowiązującymi przepisami o elektromobilności, posiadają również certyfikat zgodności. Już wkrótce liczba dostępnych dla społeczeństwa punktów ładowania ecoMOTO znacznie się powiększy, a stacje ładowania przy dworcach kolejowych będą miały w tym swój istotny udział – mówi Magierowski.
Gdzie w województwie kujawsko-pomorskim można naładować samochód?
Przy bydgoskim dworcu takiej ładowarki dla aut jeszcze nie ma, ale są inne miejsca, gdzie możemy zasilić samochód.
Adresy, pod którymi znajdują się stacje w Toruniu:
- Włocławska 167
- Żółkiewskiego 15
- Sieradzka 17
- Ugory 2
Ciechocinek
- M. Kopernika 54
Bydgoszcz
- Kaliskiego 7 (UTP)
- Skandynawska 1 (Ikea)
- Jagiellońska 39 (Focus Mall)
Elektromobilność to przyszłość?
– Słabo rozwinięta infrastruktura nie jest główną barierą dla rozwoju elektromobilności w Polsce. Są nią wysokie ceny - uważa Jacek Pawlak, Prezydent Toyota Motor Poland. Mówił o tym już w czerwcu podczas konferencji E-MOBILITY, odbywającej się w ramach III Międzynarodowych Targów EkoFlota.
- Dopóki nie spadną, to mimo rozbudowy stacji ładowania, nikt nie będzie kupował drogich samochodów elektrycznych. Jeżeli myślimy dziś o zmniejszeniu emisji w Polsce, postawmy na hybrydy. Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której miliony używanych Diesli z Europy Zachodniej trafią do Polski. Zamiast myśleć o tym, co będzie za 30 lat, skupmy się na najbliższej przyszłości – powiedział wówczas Jacek Pawlak.
– Rozwój elektromobilności to proces, który musi dojrzeć. Dzisiaj nie można w sposób jednoznaczny stwierdzić, czy ten sektor rozwija się powoli z uwagi na niższe od oczekiwanego zaangażowanie koncernów motoryzacyjnych czy też zachowanie konsumentów – mówił w czasie konferencji E-MOBILITY Aleksander Rzepecki z Mercedes-Benz Polska.
– Jednym z głównych priorytetów obecnego rządu jest elektromobilność - podkreślał na Śląsku Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury, gdy oddawano do użytku jedną ze stacki przy dworcu PKP. - Cieszę się, że Polskie Koleje Państwowe – firma, która ze względu na swoją działalność jest kojarzona z ekologią – wykonuje kolejny krok w tym kierunku. Uruchomione dziś stacje do ładowania samochodów elektrycznych to również kolejne z działań wpisujących się w strategię na rzecz odpowiedzialnego rozwoju.
Spółka PKP S.A. poza uruchomionymi 4 urządzeniami w województwie śląskim, zamierza w przyszłym roku zamontować ładowarki również przy dworcach: Warszawa Centralna, Warszawa Wschodnia, Wrocław Główny, Opole Główne, Gdynia Główna i Gdańsk Wrzeszcz.
Źródła: informacja prasowa PKP, PSPA
