Beneficjentami są mikroprzedsiębiorcy, którzy prowadzili działalność gospodarczą przed dniem 1 marca 2020 roku i którzy w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych zatrudniali średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz osiągnęli roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro. Musieli też prowadzić działalność gospodarczą przed dniem 1 marca 2020 r. w celu pokrycia bieżących kosztów prowadzenia tej działalności.
Licytacje dla Mateusza z Przysieka. O pomoc apeluje nawet aktorka Małgorzata Kożuchowska
O pożyczkę mogą ubiegać się także mikroprzedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają i nigdy nie zatrudniali pracowników.
Wniosek o pożyczkę należy złożyć w Powiatowym Urzędzie Pracy terytorialnie właściwym ze względu na miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w formie elektronicznej korzystając z sytemu www.praca.gov.pl w zakładce „Wnioski o usługi i świadczenia z urzędu". Złożenie wniosku w formie elektronicznej pod warunkiem posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego nie wymaga wizyty osobistej w urzędzie. Zaleca się, aby cały proces ubiegania się o pożyczkę odbywał się zdalnie, bez potrzeby przychodzenia do urzędu. Umowę należy podpisać i opieczętować oraz dołączyć jako skan w załączniku. Przedsiębiorcy, którzy nie mogą skorzystać z tej formy proszeni są o wypełnienie wniosku, który znajduję się na www.gov.pl i umieszczenie go w skrzynce podawczej urzędu przy wejściu głównym lub przesłanie pocztą tradycyjną. Powyższy sposób złożenia wniosku wydłuży procedurę.
Pożyczkę można umorzyć
Wysokość pożyczki nie może przekroczyć 5 tys. złotych. Stałe oprocentowanie wynosi 0,05 stopy redyskonta weksli przyjmowanych przez Narodowy Bank Polski w skali roku. Okres spłaty pożyczki nie może przekroczyć 12 miesięcy, przy czym rozpoczęcie spłaty będzie następowało po trzymiesięcznym okresie karencji. Pożyczka z odsetkami na wniosek mikroprzedsiębiorcy może być umorzona, pod warunkiem, że przez trzy miesiące od dnia jej udzielenia prowadził działalność gospodarczą. Przed złożeniem wniosku należy zapoznać się z zasadami ubiegania się o środki Funduszu Pracy na uzyskanie pożyczki dla mikroprzedsiębiorcy.
Szczegółowe informacje na temat naboru można uzyskać pod nr tel. 56 686 00 41 i 56 686 00 42.
