MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Stary Rynek we Włocławku będzie bardziej zielony. Możliwe, że na zrewitalizowanym już placu nastąpią zmiany

Małgorzata Goździalska
Internetowe komentarze dotyczące włocławskiego Starego Rynku, zwanego "betonową pustynią", nie były przychylne pomysłodawcom. Na placu przydałaby się zieleń oraz ławki
Internetowe komentarze dotyczące włocławskiego Starego Rynku, zwanego "betonową pustynią", nie były przychylne pomysłodawcom. Na placu przydałaby się zieleń oraz ławki Wojciech alabrudziński
Stary Rynek we Włocławku do zmiany? Jest taka możliwość. Marek Wojtkowski w programie wyborczym obiecywał, że Stary Rynek zostanie przywrócony w dawnym kształcie. Co to znaczy?

Stary Rynek został przebudowany półtora roku temu. Jak się podoba włocławianom? Krytycy często narzekali na to, że jest to kolejna "betonowa pustynia". Wskazywali, że na placu jest za mało zieleni.

Obrońcy tej koncepcji wskazywali natomiast na to, że płyta rynku jest jasna i równa, że są na niej tablice z odwołaniami do przeszłości, że przebudowane schody w części stanowią jednolitą platformę łagodnie opadającą ku dołowi, że ozdobą Starego Rynku jest zegar słoneczny, dekoracyjna pompa, oświetlenie, m.in. światła posadzkowe. Ale włocławianie byli przyzwyczajeni do tego, że na Starym Rynku były zawsze ładne trawniki i kwiatowe klomby.

Czytaj: Włocławek: kamienice w Śródmieściu to ruiny. Miasto ma na to radę?

Ratusz jeszcze na etapie tej inwestycji zapewniał: plac będzie ozdabiało blisko trzy tysiące krzewów, posadzone zostaną wiśnie ozdobne i kasztanowce czerwone, które dekoracyjnie "wyrosną" z płyty, a tereny zielone, w tym trawniki, łącznie będą zajmowały powierzchnię 2650 metrów kw. Ale głosy, że na Starym Rynku jest za mało zieleni i kwiatów, nie umilkły. - W tym kształcie to miejsce nie podoba się mieszkańcom - mówi także prezydent Marek Wojtkowski. I planuje zmiany.
- Chodzi o to, by w miejscu wykrojonej kostki posadzić więcej drzew, krzewów, kwiatów - tłumaczy prezydent. - I o ławeczki, na których można będzie posiedzieć. Słowem o przywrócenie dawnego uroku tego miejsca.

Ale prezydent zastrzega: - Muszę sprawdzić, czy prace te będą możliwe w tym roku, w związku z tym, że przebudowa Starego Rynku odbyła się w ramach projektu unijnego. A to może wiązać się z niemożnością ingerowania w przebudowę przez pięć lat.
Rzeczywiście, przebudowa Starego Rynku została dokonana w ramach programu "Ku Wiśle". Inwestycja kosztowała ponad 4,7 mln zł. Unijne dofinansowanie wyniosło 2 mln 391 tys. złotych. Projekt był współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska