Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stawiają na biznes z energią [zdjęcia]

Katarzyna Hejna [email protected] tel. 52 32 63 130
Są do wzięcia pieniądze na inwestycje związane z hydroelekrowniami, biomasą, geotermią, wiatrakami. Warto po nie sięgnąć!
Są do wzięcia pieniądze na inwestycje związane z hydroelekrowniami, biomasą, geotermią, wiatrakami. Warto po nie sięgnąć!
Coraz więcej rolników i właścicieli firm chce inwestować w odnawialne źródła energii. Gdzie mogą starać się o dofinansowanie takich inwestycji?

- Zastanawiam się nad postawieniem wiatraka - mówi Mirosław Grodziński, hodowca drobiu z Góry (gm. Inowrocław). - Chcę żeby dawał energię, którą zużyję w gospodarstwie. Wystarczy mi więc nieduży - 100 kW. Jeśli byłoby dofinansowanie, to oczywiście skorzystałbym z niego.

Kujawsko-pomorscy gospodarze i przedsiębiorcy poszukują nowych rozwiązań by zmniejszyć koszty produkcji. I chcą inwestować w Odnawialne Źródła Energii (OZE). - Prawodawstwo zmienia się tak, że wymaga od przedsiębiorców by dbali o środowisko, o zrównoważony rozwój. Jest to konieczność - uważa Paweł Matlakiewicz z Wydziału Zarządzania Przedsiębiorstwem UMK.

Będą sprawdzać

I przewiduje: - Teraz kontroluje nas Inspekcja Pracy, a w przyszłości będzie również inspekcja energetyczna sprawdzająca czy energia nie jest marnotrawiona - Paweł Matlakiewicz.

Potwierdza to, Wiesław Tomaszewski z Małej Nieszawki, który zajmuje się wydawaniem ekspertyz i ocen ekologicznych: - Przedsiębiorcy dopytują o nowe źródła energii. To nie są pasjonaci ekologii. Ich zainteresowanie wynika z prostego rachunku ekonomicznego.

- Takie inwestycje się opłacają. Mimo, że trzeba najpierw zainwestować w nowoczesne technologie, to w perspektywie czasu się to zwróci - dodaje Tomaszewski.

Czytaj też: Zamieniają śmieci w prąd

Wiedzą o tym kujawsko-pomorscy gospodarze. Na początku roku, byli plantatorzy buraków cukrowych starali się o dofinansowanie inwestycji w ramach „Zwiększania wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej”. Henryk Igliński, dyrektor bydgoskiego oddziału Agencji Rynku Rolnego (ARR) był zaskoczony, że aż tyle osób starało się tę pomoc. Przedsiębiorcy z całego kraju złożyli 41 wniosków, a z województwa kujawsko-pomorskiego - 5. Byli plantatorzy starają się o dofinansowanie zakupu linii i maszyn do przetwórstwa roślin na cele energetyczne, m.in. na brykiet i pelet. Trwa rozpatrywanie wniosków.

Zdaniem Wiesława Tomaszewskiego na Kujawach i Pomorzu bardziej opłaca się wybudować biogazownie niż postawić wiatrak: - Są lepszym pomysłem bo jest to region rolniczy i nie powinno być problemu z dostarczeniem surowca.

Czytaj też: Mam samochód na... drewno (foto)

W Liszkowie (gm. Rojewo), w 2009 roku powstała najnowocześniejsza biogazownia w Polsce o łącznej mocy 2,1 megawatów. - Do wytwarzania prądu wykorzystujemy pozostałości z przetwórstwa warzyw, (surowca dostarcza Bonduelle w Gniewkowie), wysłodki (Krajowa Spółka Cukrowa), pulpy ziemniaczanej (Przedsiębiorstwo Przemysłu Ziemniaczanego Bronisław) oraz z wywaru gorzelniczego (Bioetanol AEG) - informuje Dariusz Chrzanowski z Agrogazu, który postawił biogazownię.

[Zobacz galerię zdjęć z biogazowni w Liszkowie]

Spółka ma w planach wybudowanie kolejnej - tym razem w Buczku (gm. Jeżewo). Będzie mniejsza, o mocy 1,7 megawatów, a do produkcji prądu wykorzystywane będą tu wsady poubojowe (odpady zwierzęce pochodzące z okolicznych ubojni i masarni) oraz gnojowica pochodząca z hodowli trzody chlewnej z Krąplewic. Koszt jej wybudowania to ok. 30-35 milionów złotych.

Można już przygotowywać wnioski

Mimo, że eksperci utrzymują, iż inwestycje związane z energią odnawialną są opłacalne, to do tanich nie należą. Gdzie zatem można szukać wsparcia na tego typu budowle? Dotacje na nie można uzyskać startując w konkursach ogłaszanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013 (Oś 2, działanie 2.4 „Infrastruktura energetyczna przyjazna środowisku”) oraz Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013.

Pierwszy konkurs w ramach RPO WK-P został ogłoszony w 2009 roku. Do rozdysponowania były 33 mln zł. Wczoraj natomiast zarząd województwa podjął uchwałę dotyczącą drugiego naboru wniosków. Termin ich składania zostanie ogłoszony lada dzień. Tym razem do wzięcia są ponad 53 mln zł.

Czytaj też: Jest szansa na kolejną inwestycję w barcińskiej strefie ekonomicznej. Tym razem może powstać biogazownia

W konkursach w ramach osi 2 RPO WK-P można uzyskać do 75 proc. dofinansowania inwestycji (nie więcej jednak niż 2 mln zł) pod warunkiem, że dotyczą energii słonecznej, biomasy, hydroelektrowni lub geotermii. Z tego źródła nie można otrzymać dotacji na przedsięwzięcia dotyczące energetyki wiatrowej. Środki na ten cel znajdują się w konkursach z osi 5 działanie 5.2.2 „Wsparcie inwestycji przedsiębiorstw”. Ubiegać się o nie mogą tylko mikroprzedsiębiorstwa.

 

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska