https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Staż na dobry początek

(maw)
- Bardzo mi odpowiada ta praca. Przynosi ogromną satysfakcję - mówi Adam Różycki, stażysta w Wydziale Spraw Obywatelskich Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy.
- Bardzo mi odpowiada ta praca. Przynosi ogromną satysfakcję - mówi Adam Różycki, stażysta w Wydziale Spraw Obywatelskich Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy. fot. Jarosław Pruss
Absolwenci - macie okazję wykazać się i zarobić. Najlepsi z was mogą nawet liczyć na stałą pracę w firmie, w której zdobywali doświadczenie. Jak to zrobić? Wystarczy postarać się o staż absolwencki.

Jak sama nazwa wskazuje, staż mogą odbyć wyłącznie absolwenci.

Kto jest absolwentem?

Zgodnie z prawem, jest to osoba bezrobotna w okresie do 12 miesięcy od określonego w dyplomie lub świadectwie dnia ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej lub wyższej.
Na staż kieruje urząd pracy lub absolwent samodzielnie znajduje pracodawcę. Staż musi trwać co najmniej 3 miesiące i nie może być dłuższy niż rok (z reguły jest to 5-6 miesięcy).
Stypendium co miesiąc

Stosowną umowę stażową - na wniosek absolwenta - podpisuje z pracodawcą powiatowy urząd pracy. W dokumencie zapisuje się zadania, jakie w poszczególnych miesiącach, w ramach stażu, absolwent będzie wykonywał. Otrzyma za to stypendium w całości finansowane przez urząd pracy.

Od stycznia do maja 2009 roku wynosiło ono 773 zł miesięczne. Natomiast od 1 czerwca kwota wzrosła do 791 zł. Będzie ona obowiązywać do 31 grudnia 2009 roku.

Składki emerytalno-rentowe i wypadkowe również opłaca "pośredniak". Co istotne - stażysta pobiera stypendium przez cały okres trwania umowy o odbywaniu stażu, także w przypadku choroby.

Najpierw prace biurowe

Staż absolwencki bardzo sobie chwali Adam Różycki z Bydgoszczy, ubiegłoroczny absolwent Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego. Ukończył kierunek rolnictwo, specjalność kształtowanie środowiska. Od marca odbywa staż w Wydziale Spraw Obywatelskich, oddział cudzoziemców, w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy.

Adam opowiada: - W pierwszych tygodniach otrzymywałem mniej odpowiedzialne zadania. Przede wszystkim były to prace biurowe. Teraz zajmuję się także obsługą klientów. Cieszę się, że w tych kontaktach czasem przydaje się znajomość języka angielskiego. Bardzo mi odpowiada taka praca. Przynosi ogromną satysfakcję.

Po doświadczenie za granicę

Studenci i absolwenci mogą się również postarać o staże w różnych instytucjach w kraju i za granicą. Często są to płatne wyjazdy.

Na przykład, co roku, niemiecki Bundestag zaprasza na 15- tygodniowy staż w biurze jednego z deputowanych. Program skierowany jest do młodych absolwentów wyższych uczelni, którzy interesują się polityką. Stypendyści mają możliwość poznania niemieckiego systemu parlamentarnego i procesów podejmowania decyzji politycznych. Uczestnik programu będzie otrzymywał miesięczne stypendium, ponadto pokryte zostaną koszty studenckiego ubezpieczenia chorobowego, wypadkowego oraz od odpowiedzialności cywilnej, opłat administracyjnych i składek socjalnych. Istnieje możliwość bezpłatnego zakwaterowania w domu studenckim. Pokryte zostaną koszty przyjazdu i wyjazdu do i z Berlina. Stypendium na 2010 rok potrwa od 31 marca do 31 lipca 2010 r.

Można również samodzielnie poszukać sobie praktyki czy stażu za granicą. Najczęściej tak robią studenci nauk społecznych lub europeistyki, którym marzy się kariera w dyplomacji. Wysyłają dokumenty do placówki, w której chcieliby "praktykować", a ambasador lub konsul decyduje o ich przyjęciu. By zdobywać doświadczenie w unijnych instytucjach również należy samodzielnie wysłać aplikację do wybranego biura stażowego. Jeśli kandydat spełnia wymagania, zostaje wpisany do specjalnej bazy danych. Korzystają z niej później europejscy urzędnicy, którzy wybierają sobie praktykantów.

Wpisz się do bazy:
- Parlament Europejski - http://europarl.eu.int/stages
- Komisja Europejska - http://europa.eu.int/comm /stages
- Rada Unii Europejskiej - http://ue.eu.int/trainee
- Europejski Trybunał Sprawiedliwości - http://curia.eu.int/en/plan/index.htm

Zostań radiowcem**
Kto nie chce wyjeżdżać z kraju, a chce się zapoznać ze specyfiką pracy w radiu, jej wyzwaniami i możliwościami, może się postarać o staż w Radiu ZET. To oferta skierowana wyłącznie do studentów. Należy wypełnić formularz konkursowy dostępny na stronie organizatora. Spośród nadesłanych zgłoszeń w każdej edycji ( co miesiąc) zostanie wybranych 10 osób. W II etapie uczestnicy dostaną do rozwiązania zadanie. Co miesiąc, nagrodą główną będzie bezpłatny staż. Najlepsi mają szansę na zatrudnienie Konkurs potrwa do 31 grudnia 2009 roku. **

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

a
absolwentka
Szanowna redakcjo!
Artykuł, który ukazał się na łamach Indeksu z Pomorską powinien być uaktualniony, ponieważ wczoraj, tj. 21 sierpnia, chciałam zgłosić się na staż absolwencki w PUP Inowrocław. Sama znalazłam pracodawcę i zatelefonowałam do Urzędu Pracy z informacją, że jestem zarejestrowana jako osoba bezrobotna i mam możliwość odbycia stażu. W odpowiedzi usłyszałam, że pula pieniędzy na miesiąc wrzesień jest już rozdysponowana, na październik nie przewiduje się pieniedzy na staże, a w przyszłym roku można się starać, ale dopiero w momencie ustalenia budżetu, tj. około lutego albo marca. W takim razie studenci, którzy przełożyli obronę na miesiąc wrzesień nie mają żadnych szans na odbycie stażu w roku bieżącym, skoro już w sierpniu brak jest funduszy na stażowe stypendia.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska