Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sto dwadzieścia maluchów ma opiekę przedszkolną w placówkach w powiecie aleksandrowskim

Jadwiga Aleksandrowicz
Pięć punktów przedszkolnych i jeden przedszkolny oddział w powstały powiecie. W dziesięciu placówkach przedszkolnych powiększyła się oferta dodatkowych zajęć. Przybyło też nowe wyposażenie, jest więcej materiałów dydaktycznych i zabawek.

Nowe placówki powstały dzięki pieniądzom, uzyskanym przez gminę Aleksandrów Kujawski, która przygotowała projekt "Lepszy start - lepsza przyszłość". Projekt zyskał uznanie komisji konkursowej, a to przełożyło się na konkretne pieniądze, które pozwalają przez 20 miesięcy finansować
pracę opiekunek oraz wyposażyć placówki przedszkolne w niezbędny sprzęt, zabawki, zestawy multimedialnych.

- W naszej gminie powstały dwa punkty przedszkolne, w Otłoczynie i w Stawkach - mówi Gerard Stolarski, podinspektor d.s. pozyskiwania funduszy i rozwoju gminy w UG w Aleksandrowie Kujawskim. - Zaproponowaliśmy udział w projekcie innym samorządom w powiecie, podpisaliśmy z nimi porozumienia i w ten sposób dwa punkty przedszkolne zyskał Ciechocinek oraz jeden punkt ma Nieszawa. Natomiast w Niszczewach w gminie Waganiec powstał oddział przedszkolny. Siedzibę ma w miejscowej szkole podstawowe - tłumaczy przedstawiciel gminy Aleksandrów.

Mirosława Grzegórska, dyrektorka Publicznej Szkoły Podstawowej w Niszczewach jest bardzo zadowolona z nowego oddziału. Dotychczas był w szkole oddział sześciolatków, teraz można było zorganizować opiekę i zajęcia dla młodszych dzieci, w wieku od 3 do 5 lat.

- Maluchy spędzają w oddziale sześć i pół godziny, dostają drugie śniadanie, korzystają z wielu zajęć- tłumaczy dyr.Grzegórska.

Do nowego oddziału przedszkolnego w Niszczewach chodzi dwadzieścioro maluchów. Korzystają z szerokiej gamy zajęć: w formie zabawy uczą się języka angielskiego i niemieckiego, mają zajęcia z rytmiki i rehabilitacyjne, zajęcia plastyczne, odbywają się spotkania z logopedą.

Zainteresowanie rodziców takim oddziałem jest duże. O miejsca w oddziale pytają mieszkańcy okolicznych miejscowości nie tylko w gminie Waganiec.

- Do naszego punktu przedszkolnego przyjęliśmy dwadzieścia pięć maluchów, a na liście rezerwowej już jest ich dziesięcioro - nie ukrywa Małgorzata Wdowczyk, dyrektorka Zespołu Szkół w Stawkach. Tu sytuacja niebawem się zmieni, bo przy szkole rozpoczęła się budowa przedszkola z prawdziwego zdarzenia.

Poza utworzeniem punktów i oddziału przedszkolnego, w ramach realizowanego projektu, wyposażono 10 placówek przedszkolnych i zorganizowano w nich dodatkowe zajęcia, na przykład rytmiki czy plastyki. Skorzystały z tej możliwości oba ciechocińskie przedszkola, oba w Aleksandrowie Kujawskim, dwa w gminie Waganiec, tj. w Brudnowie i nowo powstałe przedszkole w Zbrachlinie, a także przedszkole w Służewie (gm. Aleksandrów Kujawski), Bądkowie i Raciążku.

Pozyskane pieniądze pochodzą Programu Operacyjnego "Kapitał Ludzki". Wkład własny gmin polegał na przygotowaniu pomieszczeń do zajęć. Co będzie za dwa lata, gdy minie termin realizacji projektu?

Samorządowcy liczą, że znów uda się pozyskać pieniądze ze źródeł zewnętrznych. Jeśli nie - gminy będą musiały wziąć nowe placówki na swój garnuszek. Albo je rozwiązać. Ten wariant to ostateczność i samorządowcy nie chcą o nim rozmawiać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska