https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Stop agresji drogowej! Tak mówi coraz więcej kierowców i przesyła policji nagrania, także w Kujawsko-Pomorskiem

Marek Weckwerth
Ten kierowca uważa, że świat do niego należy, że nie musi się stosować do przepisów. Nie dość, że przekroczył dozwoloną w tym miejscu prędkość, to wyprzedził nie bacząc na podwójną ciągłą linię.
Ten kierowca uważa, że świat do niego należy, że nie musi się stosować do przepisów. Nie dość, że przekroczył dozwoloną w tym miejscu prędkość, to wyprzedził nie bacząc na podwójną ciągłą linię. Marek Weckwerth
W ubiegłym roku na policyjne skrzynki mailowe w całej Polsce wpłynęło prawie 30,6 tys. zgłoszeń dotyczących agresywnych zachowań na drogach. W Kujawsko-Pomorskiem było ich 1568. Te liczby rosną.

Agresja na drogach jest coraz bardziej widoczna. Długo by wymieniać, ale kilka nagannych zachowań jest bardzo charakterystycznych i nic w tej materii w ostatnich latach się nie zmienia: to celowe zajeżdżanie drogi i hamowanie przed maską, aby się zemścić za zbyt wolną – zdaniem sprawcy - jazdę, mruganie światłami, aby „zawalidroga” zjechała z trasy pędzącego bolida, wyprzedzanie „na siłę” ciągu pojazdów, bo te jadą przecież za wolno...

W kontekście opisywanego problemu nie będziemy owijać w bawełnę: takie zachowania są nie tylko chamskie, ale też zwyczajnie niebezpieczne, często prowadzące do wypadków i wcale nie rzadko śmiertelnych.

Tyle, że na bardzo wielu kierowców nie działają żadne apele o rozwagę, cierpliwość, empatię, kulturę. Nie działają na ich wyobraźnię podawane do publicznej statystyki o tragediach na drogach.

W całym kraju w 2024 roku śmierć poniosło 1881 osób. To o 0,6 proc. mniej niż w 2023 r. Ale w Kujawsko-Pomorskiem mieliśmy wzrost - zginęły 124 osoby, a to aż o 16 osób więcej, a procentowo o 14,8. Rannych zostało 909 osób, o 47 więcej (o 5,5 proc.).

Niepokojące są także informacje z tego roku – do poniedziałku 27 stycznia w naszym regionie doszło do 55 wypadków (o 10 więcej niż w tym samym okresie ubr.), zginęły 2 osoby (aż o 7 mniej), rany odniosło 69 osób (o 23 więcej).

Coraz więcej osób wysyła nagrania z kamer samochodowych na policję

Wielu zmotoryzowanych mówi wariatom drogowym „dość” i nie waha się wysłać nagrań z kamerek samochodowych na policyjną skrzynkę mailową „Stop agresji drogowej. Widziałeś – poinformuj!”.

- Zachęcamy do przysyłania nagrań, bo wszyscy rozsądnie myślący widzą jaka jest skala naruszeń przepisów i zasad bezpieczeństwa. Nie jest to żadne donosicielstwo, a nasz wspólna – policji i społeczeństwa – walka o poprawę bezpieczeństwa na drogach – komentuje nadkom. Robert Jakubas, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

W ubiegłym roku na w ramach akcji „Stop agresji drogowej” na skrzynkę kontaktową w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy wpłynęło 1568 nagrań. W roku 2023 było ich tylko 1001. W całej Polsce w ubiegłym roku wpłynęło 30 tys. 581 zgłoszeń, a to ok. 1000 więcej niż w 2023 roku.

Największe błędy uczestników ruchu drogowego

- Bywa, że gdy ogląda się te nagrania, włos się jeży na głowie, na przykład gdy piesi przechodzący przez oznakowane przejście rozbiegają się na widok rozpędzonego samochodu. Takie rzeczy niestety rozgrywają się na naszych drogach – kontynuuje naczelnik Jakubas.

To też może Cię zainteresować

Nagminne jest wyprzedzanie innych pojazdów przed lub bezpośrednio na pasach. To bardzo groźne zachowania i przez to zagrożone 1500-złotowym mandatem i 15 punktami karnymi.

Kierowcy często nagrywają też przypadki nieprawidłowego wyprzedzania, np. na podwójnej ciągłej linii, na powierzchniach wyłączonych z ruchu drogowego (znak P-21), mruganie światłami przez auta jadące z nadmierną prędkością, aby zmusić do zjazdu z lewego pasa ruchu na autostradzie A1 czy na drodze ekspresowej S5.

- Kiedy kierowcy widzą na drogach nasze oznakowane radiowozy, wtedy starają się jeździć zgodnie z przepisami i ograniczeniami prędkości, ale gdy ich nie ma, wtedy często pozwalają sobie na znacznie więcej i to widać dopiero na nagraniach przesyłanych przez innych uczestników ruchu. I w tym ich wartość – dowiadujemy się więcej o tym co dzieje się na drogach i rozliczamy sprawców wykroczeń – dodaje Robert Jakubas.

Nasz rozmówca wyjaśnia, że nie wszystkie nagrania świadczą o faktycznych wykroczeniach, bowiem nie wszyscy ich autorzy prawidłowo interpretują daną sytuacją. W takim przypadku policja opisuje im i wyjaśnia jak rzecz się ma w świetle przepisów. Jednak lwia część nagrań jest świadectwem rzeczywistych wykroczeń i jest rozliczana.

Filmiki przesyłajcie na ten adres...

Specjalna skrzynka kontaktowa poczty elektronicznej została uruchomiona w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy w 2014 roku. Nagrania można przesyłać na adres: stopagresjidrogowej-Komenda Wojewódzka [email protected]

Wraz z przesłanym materiałem należy podać:

  • datę, godzinę i miejsce zdarzenia (miejscowość, nr drogi/ ulica);
  • dane dotyczące pojazdu (numer rejestracyjny, marka);
  • dane zgłaszającego (imię i nazwisko, adres do korespondencji, tel. kontaktowy).

Dozwolone jest przesyłanie wiadomości maksymalnie do 20 MB w formatach wideo AVI, ASF, MPG, MPE,MP2, MPEG, MPEG2, DIVX, MP4, MOV, WMV, WMP. Niedozwolone są wiadomości dzielone (multipart).

Przesyłając materiał filmowy jego autor wyraża zgodę na jego wykorzystanie (w tym upublicznienie) w celach profilaktycznych na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego. Policja uspokaja jednak, iż cechy identyfikacyjne pojazdów, wizerunki uczestników zostają zasłonięte w sposób zapewniający ochronę danych osobowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Motoryzacja

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska