Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stowarzyszenie działa w Ciechocinku 11 lat. I promuje Romów

Redakcja
Od 2006 roku działa w uzdrowisku Europejskie Towarzystwo Edukacji i Kultury Romów, o którym mało kto wie. Czym się zajmuje?

- Od początku postawiliśmy sobie za cel promowanie edukacji wśród Romów oraz zmianę w stereotypowym postrzeganiu Romów przez osoby spoza naszego środowiska - mówi Agnieszka Szmidt, prezes zarządu Europejskiego Towarzystwa Edukacji i Kultury Romów, niegdyś dziennikarka Radia Plus, dziś - jak mówi - w pełni oddana działalności organizacji.

Na tegoroczny festiwal przybyli artyści z Węgier, Grecji, Ukrainy, Czech, Niemiec, Mołdawii, Gruzji, Kanady Szwecji, Słowacji. Podczas pierwszego koncertu organizatorzy podziękowali kilku osobom za wspieranie festiwalu i promowanie romskiej kultury, m.in. Markowi Wawrzkiewiczowi, prezesowi Związku Literatów Polskich, który przyjechał do Ciechocinka. Tegoroczny festiwal zbiega się z 55-leciem działalności artystycznej Dona Vasyla, artysty i twórcy tej imprezy.INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju - 13 lipca 2017.

W Ciechocinku trwa XXI Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Ku...

- To właśnie nasze towarzystwo, działające od 11 lat i wciąż nie mające swojej siedziby, jest organizatorem festiwali piosenki Romów w Ciechocinku. Siedziba jest w domu mojego taty - Don Vasyla. A to jest uciążliwe, zabiera prywatność.

Sama pani prezes mieszka pod Szczecinem, ale - jak mówi - w dobie internetu kierowanie organizacją nie jest problemem. Zresztą bywa często w Ciechocinku. Podkreśla, że wiele dla zmiany w stereotypowym postrzeganiu Romów zrobił jej ojciec, ale wciąż jest na tym polu co robić.

- Romskie dzieci są tak samo zdolne jak polskie, chcą się uczyć, mają ambicje. Moja córka skończyła inżynierię cyfryzacji i przygotowuje się do magisterki, syn jest licealistą.Takiej młodzieży romskiej jest wiele, choć w niekiedy w szkołach jest im trudno. Wynika to między innymi stąd, że w domach z reguły rozmawia się tylko po romsku.

Pani prezes tłumaczy, że są miejscowości, gdzie dla dzieci romskich angażuje się w szkołach asystentów, pomagających im w przyswajaniu materiału i łagodzących trudne niekiedy relacje relacje z polskimi uczniami. - Wszyscy boimy się tego, czego nie znamy - tłumaczy takie postawy. - Staramy się naszą działalnością pomóc we wzajemnym poznaniu.

INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju - 13 lipca 2017.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska