Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strajk nauczycieli. Tomasz Marcinkowski, szef oświatowej "Solidarności" na Kujawach Zachodnich: - Proksa to tylko figurant, którego odwołamy

(dan)
Tomasz Marcinkowski w trakcie protestu "Solidarności". Zdjęcie archiwalne
Tomasz Marcinkowski w trakcie protestu "Solidarności". Zdjęcie archiwalne Archiwum
Ryszard Proksa, szef oświatowej "Solidarności", podpisał porozumienie z rządem. Co na to nauczyciele z "Solidarności"? - Nieliczni nauczyciele nie wpisali się na listę strajkujących - informuje Tomasz Marcinkowski.

"Apeluję do wszystkich członków oświatowej "Solidarności", aby od poniedziałku podjęli akcję strajkową - zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami. Nie dajmy się podzielić na tych z ZNP i Solidarności. Pracujemy w tych samych warunkach i za takie samo, marne wynagrodzenie od dziesięcioleci. To my stanowimy o tym, co nam się podoba, a co nie. Sami decydujemy, czy strajkować - a nie ktokolwiek inny. Proksa to tylko figurant - radny powiatowy PiS, którego odwołamy" - napisał wczoraj wieczorem na Facebooku Tomasz Marcinkowski, przewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSZZ "Solidarność" Pracowników Oświaty i Wychowania Okręgu Kujaw Zachodnich w Inowrocławiu.

Tomasz Marcinkowski nie ukrywa, że zawiódł się na szefie oświatowej "Solidarności". - Nie miał upoważnienia od związkowców, aby wycofywać się ze strajku. Jestem członkiem krajowej sekcji. Nikt nie pytał mnie, czy ma podpisać porozumienie - podkreśla Marcinkowski.

W Inowrocławiu i powiecie inowrocławskim rozpoczął się strajk nauczycieli

Powtarza swoje wczorajsze oświadczenie. - Jestem za tym, żeby odwołać przewodniczącego, który nie realizuje oczekiwań swoich związkowców. Oderwał się od rzeczywistości - wyznaje. Podkreśla, że niemal wszyscy członkowie oświatowej "Solidarności" z powiatu inowrocławskiego i mogileńskiego przyłączyli się do strajku. Z jego informacji wynika, że zbuntowała "Solidarność" zbuntowała się również w innych częściach Polski, między innymi w Wielkopolsce, Olsztynie, Gdańsku i na Śląsku.

Dziś Tomasz Marcinkowski razem z nauczycielami strajkuje w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Inowrocławiu. - Strajk polega na tym, że nauczyciele nie podejmują swoich obowiązków. Nie uczą, nie wypełniają dokumentów. Przychodzą w godzinach swojej pracy, a po jej zakończeniu będą wracać do domów. Strajk jest bezterminowy - tłumaczy Tomasz Marcinkowski.

Jak się dowiadujemy, do szkoły przybyło na chwilę kilku uczniów. Po załatwieniu spraw w sekretariacie, opuścili placówkę. Nikt nie pozostał w świetlicy.

Społeczność III Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Jadwigi w Inowrocławiu po raz 19. przyznała statuetki za działalność ekologiczną w regionie.- Władysławy to nagroda za działalność na rzecz ochrony środowiska w regionie przyznawana przez społeczność uczniowską III LO. Nazwa statuetki pochodzi od Władysława Jagiełły, męża patronki szkoły, który jako jeden z pierwszych wydał akt prawny dotyczący ochrony przyrody - przypomina Dariusz Piękosz, nauczyciel z "Królówki", inicjator imprezy. W czwartkowe przedpołudnie w auli "Królówki" odbyła się uroczysta gala, na której wręczono statuetki Władysławów.Człowiekiem Roku została Dorota Sajbor - pracownik Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia w Kruszwicy (nominacje otrzymały również Julita Gotowska - nauczycielka przyrody w Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Pakości oraz Aneta Miklas - właścicielka ekologicznej cukierni "Wypieki Domowe" w Jaszczółtowie). W kategorii "Firma" wyróżniono firmę Ecomatys z Inowrocławia (nominacje otrzymali: Thermhouse z Balczewa i Zakład Gospodarki Komunalnej w Złotnikach Kujawskich). W kategorii "Gospodarstwo Rolne" zwyciężyło Ranczo Bródzki - Ośrodek Jeździecki i Usługi Agroturystyczne (nominacje: Gospodarstwo sadownicze Agro-Pak w Radłowie oraz Ośrodek Hipoterapii "Tęcza" w Jaksicach).Szkoła Leśna na Barbarce otrzymało statuetkę w kategorii "Inwestycja" - za uruchomienie punktu edukacyjnego dla dzieci i młodzieży (nominacje: Stowarzyszenie Edukacji i Rozwoju AMICUS w Kruszwicy za inwestycje proekologiczne oraz Zakład Energetyki Cieplnej w Inowrocławiu za uruchomienie Centrum Edukacji Ekologicznej "Ekosfera"). Sery kozie Łukasza Popielińskiego z Rybitw zwyciężyły w kategorii "Produkt" (nominacje: Bonduelle Polska w Gniewkowie za kukurydzę złocistą oraz Szkoła leśna na Barbarce za projekt Akademia Przyrodników). Szkoła Podstawowa nr 2 im. Tysiąclecia Państwa Polskiego w Kruszwicy została wyróżniona w kategorii "Placówka Oświatowa" (nominacje: Przedszkole "Pod Tęczą" w Inowrocławiu oraz Szkoła Podstawowa im. Kard. S. Wyszyńskiego w Orłowie).Czas przybyłym umiliły występy zdolnej młodzieży z Królówki oraz dzieci z Przedszkola "Pod Tęczą".

Władysławy 2018 w Inowrocławiu rozdane [lista laureatów, zdj...

W Złotnikach Kujawskich odbył się pierwszy międzyprzedszkolny konkurs recytatorski w gwarze kujawskiej "Wiosna na Kujawach". W "Kujawiaczku" spotkały się dzieci z przedszkoli w Gniewkówcu, Lisewa Kościelnego, Inowrocławia i Złotnik Kujawskich. Godoli wiersze po kujowsku. Przy tłumaczeniu tekstów utworów z polskiego na kujawski wykorzystano "Mały słownik gwary kujawskiej" opracowany przez dr Katarzynę Podczaską. Pani doktor zasiadła również w jury. Towarzyszyli jej: Marzena Mikołajczak, Grzegorz Weber i Marek Rosa. Dzieci dały wspaniały pokaz. Zresztą zobaczcie i posłuchajcie sami:- My, nauczyciele wychowania przedszkolnego, bardzo staramy się, żeby nasze dzieci były bogate w wiedzę i umiejętności związane z ich korzeniami, tradycjami i wydarzeniami, które dotyczą najbliższego ich rejonu, ich małej ojczyzny, Kujaw - mówiła Joanna Babral, dyrektor przedszkola "Kujawiaczek".- Wypełniamy pewną misję. Przez organizację takich imprez jak ta dbamy o to, aby kultura kujawska się utrwaliła - mówił wójt Witold Cybulski.- Cieszę się, że nauczyciele poświęcają swój czas i uczą dzieci gwary kujawskiej. Gdyby nie to, pewnie za jakiś czas zapomnielibyśmy, jak mówili nasi pradziadowie - wyznała starostwa Wiesława Pawłowska. Wszystkie dzieci otrzymały nagrody. Ufundowali je wójt Witold Cybulski, radny Feliks Kryszak, Rada Rodziców "Kujawiaczka", Stowarzyszenie Kobiet Malwa i starosta Wiesława Pawłowska. Patronat nad tegorocznym konkursem objął wójt Złotnik Kujawskich. Już dziś wiemy, że przyszłoroczny konkurs będzie konkursem powiatowym. Takie zapewnienie dyrekcja "Kujawiaczka" otrzymała od pani starosty i pana wójta.

W Złotnikach Kujawskich przedszkolaki godoli po kujowsku [zd...

W miniony piątek w hali OSiR w Janikowie dzieci po raz trzecie wzięły udział w Spartakiadzie Przedszkolaka. W związku z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, spartakiada odbyła się pod hasłem "Dla Niepodległej".- Tegoroczna spartakiada to podziękowanie dzieci za możliwość życia w wolnym kraju. Niech te zawody sprawią nam wszystkim, zarówno małym i dużym, wiele radości. Rywalizujcie na miarę swoich możliwości, cieszcie się nawet najmniejszym sukcesem bo najważniejsze jest to, że możemy być razem tu i teraz w Polsce - powiedziałą w trakcie otwarcia imprezy Magdalena Kalka, dyrektor Przedszkola Publicznego Nr 1 w Janikowie.Udział w zawodach brały przedszkolaki z całej gminy Janikowo. Zawody honorowym patronatem objął burmistrz Janikowo  Andrzej Brzeziński. Imprezę zorganizowało Przedszkole Publiczne nr 1 w Janikowie oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji w Janikowie.Flash Info, odcinek 8 - najważniejsze informacje z Kujaw i Pomorza

III Spartakiada Przedszkolaka w Janikowie [zobaczcie zdjęcia]

Flash Info, odcinek 8 - najważniejsze informacje z Kujaw i Pomorza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska