Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Strasznie bolą mnie ręce". Na takie choroby najczęściej narzekają pracownicy handlu

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Zespół cieśni nadgarstka i nerwu łokciowego - to schorzenie szczególnie występujące wśrod pracowników biurowych i kasjerek w sklepach.
Zespół cieśni nadgarstka i nerwu łokciowego - to schorzenie szczególnie występujące wśrod pracowników biurowych i kasjerek w sklepach. Paweł Staufler
Choroby układu nerwowego, jak zespół cieśni nadgarstka i rowka nerwu łokciowego, żylaki, skrzywienia kręgosłupa, psychonerwice - to najczęstsze schorzenia związane z pracą w handlu, m.in. na Kujawach i Pomorzu.

- Dwa lata temu przeszłam operację cieśni nadgarstka prawej ręki. Drętwiały mi palce, nie mogłam spać. Doszło już nawet do tego, że trudno mi było odebrać telefon - opowiada pani Ewa z Torunia, która w handlu pracuje już ponad 20 lat. - Rehabilitacja pomogła tylko na chwilę. Niestety, to samo zaczyna się dziać w lewej ręce. Pewnie czeka mnie kolejny zabieg operacyjny.

Tysiące takich samych ruchów na zmianę...

"Charakter pracy w sieciach handlowych charakteryzuje tzw. monotypowość, czyli powtarzalność ruchów roboczych. Kasjerki wykonują kilka, a nawet kilkanaście tysięcy takich ruchów na zmianę, podczas gdy norma to maksymalnie 1600. Prowadzi to do zespołu cieśni nadgarstka" - powiedziała - cytowana przez portal dlahandlu.pl - prof. dr hab. inż. Ewa Górska, prezes Polskiego Towarzystwa Ergonomicznego.

Zespół cieśni nadgarstka to jedna z najczęściej występujących schorzeń związanych z pracą w sklepie.

Ponadto są to jeszcze inne przewlekłe choroby obwodowego układu nerwowego, jak np zespół rowka nerwu łokciowego - wynika ze spostrzeżeń sieci Dino, na które powołuje się portal dlahandlu.pl.

Są na to szczególnie narażeni pracownicy biurowi i osoby pracujące na stanowiskach kasowych. Również choroby wywołane działaniem wysokich lub niskich temperatur otoczenia (tj. odmroziny), na które narażeni mogą być wykonujący obowiązki w mroźni.

Z naszych informacji wynika, że do wspomnianego zestawu należy dodać: żylaki, płaskostopie, skrzywienia kręgosłupa i psychonerwice.

Kobiety to 65 procent pracowników handlu

Czy to przekłada się na liczbę zwolnień lekarskich?

Jak sprawdziliśmy, ZUS nie wyodrębnia tych dotyczących wyłącznie pracowników handlu, ale niektóre wskazane przez nas można powiązać z ogólnymi statystykami.

Najczęstszą przyczyną chorobową absencji w 2022 roku, na Kujawach i Pomorzu, były choroby układu kostno-stawowego, mięśniowego i tkanki łącznej - 16,9 proc. ogółu liczby dni absencji (tj. 2,2 mln dni absencji chorobowej).

Ponadto ciąża, poród i połóg - 15,0 proc. (1,9 mln dni), zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania - 13,1 proc. (1,7 mln dni), choroby układu oddechowego - 12,6 proc. (1,6 mln dni), urazy, zatrucia i inne określone skutki działania czynników zewnętrznych - 12,5 proc. (1,6 mln dni).

- W zeszłym roku wzrosła zarówno liczba dni absencji chorobowej z tytułu choroby własnej ubezpieczonych w ZUS, jak i liczba zaświadczeń lekarskich. Najwyższy odsetek zwolnień z powodu niezdolności do pracy odnotowano w grupie wiekowej między 30. a 39. rokiem życia - mówi Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

Ponad połowę zwolnień lekarskich 55,5 proc. wystawiono kobietom. Tymczasem kobiety stanowią 65 proc. pracowników sektora handlowego i większość pracuje jako kasjerki i ekspedientki.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska