Sale edukacyjne "Ognik" powstają w ramach "Bezpieczna+" - rządowego programu wspomagania w latach 2015-2018 organów prowadzących szkoły w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki w szkołach. Pierwszy w województwie kujawsko - pomorskim Ognik powstał w Bydgoszczy i - ku naszemu zadowoleniu - przedsięwzięcie wdrażał tam właśnie mł. bryg. Sławomir Reszkowski, który dziś jest zastępcą komendanta powiatowego PSP w Żninie.
To właśnie pan komendant przedstawił podczas ostatniego spotkania m.in. z samorządowcami, szczegóły i koszty uruchomienia żnińskiego Ognika.
Ideą projektu jest zapoznanie dzieci z zasadami bezpieczeństwa przeciwpożarowego, działalnością zapobiegawczą i prewencyjną oraz wykształceniem odruchów i bezpiecznych zachowań w przypadku pożaru lub innych zagrożeń - dowiadujemy się. Ognik będzie się składał z sali głównej, szatni i toalet, choć w planach jest także przystosowanie pomieszczenia na salę ćwiczeń.
- Do nauki udzielania pierwszej pomocy posłużą dwa fantomy. Przygotujemy też przegląd znaków ewakuacyjnych i przeciwpożarowych - wymieniał Sławomir Reszkowski.
- Dodatkową atrakcją może być zadymiarka teatralna, elektryczny kominek i specjalne oświetlenie. Dzięki tym urządzeniom można zobrazować, jak może wyglądać rzeczywisty pożar. W Ognikach są też zwykle zainstalowane czujki dymu i tlenku węgla. Wstępne koszty przedsięwzięcia to 75-80 tys. złotych. Dofinansowanie ze strony KW PSP Toruń wyniesie 25 tys. złotych.
Komendanci zaapelowali do władz samorządowych o wsparcie inwestycji.
Żnińska sala edukacyjna ma zajmować 72 m2. W zakresie prac są m.in. obniżenie sufitu , montaż oświetlenia, ale także dostosowanie obecnych toalet do potrzeb dzieci. Należało też będzie salę wyposażyć w pufy, wykładziny, planuje się ponadto zakupić odzież strażacką dla dzieci i hełmy.
Fragment wypowiedzi komendanta Rutkowskiego: