Późny wieczór, minęła godzina 21. Pora się wyciszyć, odpocząć po całym dniu, ale dzwoni telefon. Ochotnicza Straż Pożarna w Izbicy Kujawskiej została zadysponowana do pożaru nieużytków w miejscowości Świszewy gm. Izbica Kujawska. Docerają na miejsce i gaszą pożar trzciny. Prądy wody i tłumice pomagają zgasić płonącą trzcinę. W akcji bierze też udział OSP Świszewy.
Dwa dni wcześniej, wtorek 10 kwietnia, wezwanie do pomocy przychodzi o 21:24. Strażacy OSP Machnacz, OSP Brześć Kujawski i JRG 1 Włocławek wspólnie gaszą pożar trawy w miejscowości Machnacz. Spaliło się ok. 200 mkw. nieużytków na wysokości 193 km autostrady przy drodze serwisowej.
Przeczytaj też:Co grozi za wypalanie traw przy drodze czy na łące? Sezon, którego nie powinno być [kary, pożary]
Tej wiosny interwencji było już wiele. 22 marca paliło się pobocze drogi powiatowej w miejscowości Ciechrz w gminie Strzelno, trzy dni później strażacy OSP gasili nieużytki w Arciszewie (gmina Boniewo). 4 kwietnia doszło do pożaru trawy przy budynku gospodarczym w Stodołach w gminie Strzelno, 6 kwietnia płonęły nieużytki w miejscowości Bierzyn (gm. Boniewo). Kilkukrotnie musieli ruszyć na pomoc strażacy ochotnicy 7 kwietnia. Gasili trawy w Modzerowie (gm. Izbica Kujawska), Pustkach (gm. Izbica Kujawska), trzciny w miejscowości Falborz (gm. Brześć Kujawski).
W 2018 r. już 20,6 tys. pożarów traw i 2 ofiary śmiertelne
W kraju w tym roku już 2 osoby poniosły śmierć w wyniku wypalania traw. Do obu tragicznych pożarów doszło 11 kwietnia 2018 roku - w miejscowości Bodzechów, woj. świętokrzyskie oraz w Knurowie, woj. śląskie. Od początku 2018 roku w Polsce powstało już 20 660 pożarów traw. Najwięcej pożarów miało miejsce w woj. dolnośląskim 3418, śląskim 2627 oraz mazowieckim 2350. W wyniku tych pożarów zginęły dwie osoby, a kolejnych 41 zostało rannych.
W całym ubiegłym roku doszło do 38 634 pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych, co stanowiło 32% wszystkich pożarów w Polsce. Trwa akcja Stop pożarom traw.
Przeczytaj też: Praca na wakacje 2018. Ile płacą? W Polsce zarobisz przy zbiorach truskawek czy ogórków
Źródła: www.osp.com.pl/kujawsko-pomorskie, www.straz.gov.pl