Ich właściciele deklarują, że będą zatrudniać. Trwają rozmowy z następnymi przedsiębiorstwami.
W Ostaszewie lokuje się toruński Tioman, producent znaków drogowych. Halę wydzierżawiła firma Kreis Pack zajmująca się wyrobem plastikowych pojemników i opakowań. W Bydgoszczy powstanie oddział Melett Polska.
Melett to znany na świecie dostawca zestawów naprawczych oraz komponentów dla przemysłu regeneracji turbosprężarek.
Stabilny zakład gwarantuje stabilne zatrudnienie
- Rozpoczniemy produkcję w styczniu przyszłego roku - mówi Grzegorz Kończalski, prezes Tiomana. - W nowej fabryce chcemy wprowadzić innowacyjne technologie i zwiększyć zatrudnienie.
- Złożyliśmy wniosek o wejście do strefy ekonomicznej - dodaje Adam Melkowski z Kreis Pack. - Firma przygotowuje się do rozpoczęcia produkcji w jednej z hal Oriona. Przenieśliśmy tam część załogi. W przyszłości będziemy chcieli zatrudnić nowych pracowników.
Zarząd podtoruńskiej strefy ekonomicznej prowadzi negocjacje z kolejnymi przedsiębiorstwami. - Rozmawiamy z trzema toruńskimi o wejściu na tereny należące do japońskiej Kimoto - informuje Teresa Kamińska, prezes PSSE. - Również Sumika ma kilku chętnych na zajęcie ośmiu hektarów. Zależy nam, aby w każdym przypadku były to firmy stabilne, o ugruntowanej pozycji na rynku i dające pracownikom gwarancje na długotrwałe zatrudnienie.
Na przełomie grudnia i stycznia PSSE spodziewa się także decyzji dużej spółki logistycznej, czy ulokuje swoją inwestycję w podstrefie w Łysomicach. Rozpatruje bowiem dwie lokalizacje.
Przypomnijmy, kryzys w Ostaszewie rozpoczął się w zeszłym roku, kiedy japońskie koncerny zaczęły grupowo zwalniać pracowników swoich fabryk. Od tamtego czasu Sharp odprawił większą część załogi, ale na razie nie planuje dalszych cięć etatów. W zakładzie pracuje 800 osób. Sumika i Orion prawie w całości zatrzymały produkcję, a Kimoto jest w fazie likwidacji.
Pierwsza inwestycja w Europie: Bydgoszcz
Grono inwestorów Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego powiększyło się natomiast o przedsiębiorstwo z kapitałem angielskim.
Działkę kupiła tu firma Melett Polska. Planuje wybudować u nas halę o powierzchni ok. 2 tys. metrów kwadratowych i w pierwszym etapie zatrudnić 15 osób.
- Cieszymy się, że Melett wybrał właśnie Bydgoszcz - podkreśla Andrzej Półgrabski, prezes BPP-T. - Zwłaszcza, że jest to pierwsza, poza siedzibą, inwestycja w Europie.
Niedawno, 8 listopada, z kolei Metalbark otworzył w BPP-T najnowszą w regionie halę technologiczną o powierzchni prawie 12 tysięcy metrów kwadratowych. Nowa linia produkcyjna powstała przy naukowym wsparciu Politechniki Gdańskiej i finansowym Unii Europejskiej.
- Zainstalowaliśmy w nowej hali maszyny do obróbki stalowych kształtowników i blach - mówił podczas otwarcia Zbigniew Barłóg, prezes Metalbarku. Produkujemy je dla całej Europy, a ostatnio rozwijamy eksport do Rosji i do Afryki.
Prezes zdradził, że przymierza się także do ekspansji na rynek amerykański.
Potrzebni inżynierowie, informatycy, spawacze
Zadeklarował, że firma chce zatrudnić około stu pracowników. - To szansa na pracę dla osób z otwartymi umysłami, polotem, wyobraźnią, pomysłami. Będziemy potrzebowali inżynierów, informatyków, projektantów, operatorów obrabiarek sterowanych numerycznie, spawaczy - wymieniał Barłóg.
